Antalya EXPo Kulesi Türkiye’de İlk Olacak Bir Yöntem İle Yapılacak

Antalya EXPo Kulesi Türkiye’de İlk Olacak Bir Yöntem İle Yapılacak

.Projeler yasinoz
sponsorlu reklam

Ters Kule İnşaat Yöntemi

G-20 zirvesinden sonra Türkiye için önemli etkinliklerden bir taneside Expo 2016‘nın Antalya’da yapılacak olmasıdır. Expo fuarları 19.yy’dan itibaren yapılmaktadır. Hatt Paris’in meşhur Eyfel Kulesi EXPO 1889’da yapılmıştır ve şuanda kimlik durumundadır.

Ülkemizde’de Expo 2016 için TACA İnşaat yükleniciliği ile yapılacak kulenin tasarım çizgisinden ziyade yapım tekniği ile çok konuşulacak gibi gözüküyor.

Expo 2016 Kulesinin tamamlanma süresinin 6 ay gibi kısa bir süre yapılacağı açıklandı.

114 metre yükseliğinde yapılacak kulenin ana kabuğu tamamlandıktan sonra üstten aşağı bitirme yöntemi ile inşaa yapılacağı belirtildi. Kış aylarında yüksek katlarda çalışmanın zor olmasından dolayı hava şartlarının iyi zamanlarında üst katların bitirileceği açıklandı.

TACA İnşaat tarafından yapılan açıklamada EXPO 2016’da kullanılacak Alttan Ekleme yöntemi dünyada şuan sadece 4-5 kere kullanıldığı ifade edildi. Türkiye ve yakın coğrafya ülkelerinde bu yöntem ile yapılan ilk yapı olacak.

EXPO Kulesin 114 metre yükseliğinde ve toplamda 20.000m² kapalı alana sahip olacaktır. İçerisinde kapalı çarşılar, dükkanlar ve 500 kişi çok kullanımlı alanların yanı sıra bir çok etkinlik alanı oluşturulacaktır.

Expo 2016 Kulesi ve alanı toplamda 30.500 m² bir alanda inşaa edilecektir.

Üç Kapılar’dan (Hadrian Kapısı) ve palmiye ağacından ilham alınarak tasarlanan, Antalya’nın ve EXPO alanınının eşsiz manzarasının keyifle izlenebileceği, 100.7 metre yüksekliğindeki EXPO KULESİ, Antalya’nın ve Türkiye’nin sembol yapılarından olacaktır.

Resim Galerisi

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

{yasinoz}

Bir Cevap Yazın