Asma Tavan Çizimi

Dwg indir yasinoz
sponsorlu reklam

Alçıpan Asma Tavan Çizimi

Asma tavan uygulamaları farklı malzeme ve teknikler uygulanarak yapılabilmektedir. Ülkemizde en çok tercih edilen asma tavan yöntemleri arasında alçıpano ve taş yünü asma tavanlar gelmektedir. Bu yazımızda alçıpan asma tavan çizimi için gerekli dosyalar ve doğru uygulama için neler yapılması gerektiği konusunda bilgiler paylaştık. Yazımızın sonunda paylaştığımız çizim detaylarına ait DWG dosyalarını indirebilirsiniz.

Asma Tavan Türleri;

  • Alçıpano asma tavanlar
  • Taşyünü asma tavanlar
  • Metal asma tavanlar

Bu yazımızda Alçıpano türünü inceliyoruz. Alçıpan asma tavan uygulamasını aşamalara ayırmak gerekirse iki aşamada yapılmaktadır. İlk önce taşıyıcı karkas uygulaması ve daha sonra karkas üzerine alçıpano montajı olarak aşamaları bulunmaktadır.

Ülkemizde hem tavan hem de duvar alçıpan uygulamaların yapılan en büyük hataların başında karkas sistemi için demir kutu profil kullanımı olmaktadır. Fakat alçıpan uygulaması için doğru karkas malzemesi kesinlikle galvaniz profiller olması ve kaynaklı yöntem yerine vidalama yöntemi ile montaj yapılması gerekmektedir

Alçıpan Asma Tavan Karkas Uygulaması

Alçıpan asma tavan çizimi

Çok detaylı bir şekilde belirtmek yerine sadece dikkat edilmesi gereken unsurları maddeler halinde belirttik.

  • İlk olarak kesinlikle uygulama yapılacak alanın terazisi kontrol edilmesi gerekir.
  • Asma tavan karkası için kullanılacak askı maşalarının tavana montajı mutlaka duvardan en az 10-15 cm açıkta başlaması gerekmektedir ve çelik dübel kullanımı mutlaka sağlanması gerekir. Aksi takdirde herhangi bir esneme de maşalar düşebilmektedir.
  • Karkas oluşumu sağlandıktan sonra ortaya çıkacak çift ızgara en az 60×60 olması gerekir.

Alçıpan Asma Tavan Karkas Üzerine Alçıpano Montajı

alçıpan asma tavan

Alçıpanoların montajına başlanmadan önce yapılan karkasın kesinlikle terazisi ve kotlarının kontrol edilmesi gerekmektedir ve alçıpanoların ıslak ya da nemli olmaması kontrol edildikten sonra montaja başlanması gerekmektedir. Montaj sırasında dikkat edilecek unsurlar;

  • Alçıpanlar kesinlikle derz yerleri şaşırtmalı olacak şekilde montaj yapılmalıdır.
  • Alçıpano ve karkas arasında boşluk kalmaması için karkas sistemine bastırılarak montaj yapılacaktır.
  • Vidalar alçıpano yüzeyinde 1mm içeride olacak şekilde vidalanmalıdır. Aksi takdirde saten uygulaması sırasında yanlış uygulamalar ortaya çıkacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{yasinoz}