Autocad Aynı Layerları Seçmek

Autocad Çizimleri yasinoz
sponsorlu reklam

Bölüm-2 : Autocad Komutları –  Autocad Aynı Layerları Seçmek

Autocad komutları yazı dizimizin ikinci bölümünde hızlı layer kullanımına imkan sağlayacak yöntemler arasında olan aynı layerları seçme işlemini anlatmaya çalışacağız. Bu işlem için farklı yöntemler kullanıbilebilmektedir. Bizim  en kullanışlı gördüğümüz yöntemler arasında;

  • Filter kullanma
  • Selecet Similar

Autocad Filter Kullanma

Filter komutu genelde autocad kullanıcıları tarafından çok tercih edilmeyen komut yöntemleri arasında gelmektedir. Tercih edilmeme sebebi aktif kullanım sunmaması değildir. Tamamen kullanıcıların Filter komutunun avantajlarını bilmediğinden kaynaklanmaktadır. Autocad komut satırına filter yazdığınızda aşağıdaki resimde görüldüğü gibi bir pencerekarşınıza gelecektedir.

Resim-1

Autocad aynı layerları seçmek

Filter komut penceresinde Select Filter yazan yere tıkladığınızda karşınıza bir liste gelecektir. Bu listede seçme işlemini neyin üzerine uygulamak istediğinizi sormaktadır. Bu liste içinden layer seçerseniz karşınıza Filter layer penceresi gelecektir. Bu pencereden hangi layerın seçilmesini istiyorsanız onu seçtikten sonra Add To List yaparak yukarıda izleme penceresine layerı eklemiş oluyorsunuz. Daha son Apply tıkladığınızda pencerenin kapanıyor.

Aynı Layerları seçmek

Aynı Layerları seçmek

Şuan komut aktif olduğu için çiziminizi komple seçtiğinizda sadece seçmiş olduğunuz layer ait çizimlerin seçildiğini göreceksiniz. Bu yöntemi aynı şekilde Layer seçimi yerine blok, tefriş, gibi nesneleri seçmekte de kullanabilirsiniz.

Filter komutuna girdikten sonra layer listesinden layer seçmek yerine tefriş seçerseniz aynı adımları uyguladığınızda sadece o tefrişleri seçmiş oluyorsunuz.

Autocad Select Similar Komutu

Aynı Layerları seçmek için Filter komutunun yerine Select Similar kullanmak daha hızlı bir yol olabilmektedir. Seçmek istediğiniz Layer tıklayarak Mouse sağ tuşuna tıklayıp çıkan listeden Select Similar dediğiniz o Layera ait bütün nesneleri seçmiş  oluyorsunuz.  Bu yöntem varken neden Filter kullanımını gösterdiğiniz diyenler olacaktır. Filter kullanımı bahsettiğimiz gibi birçok işlev için kullanım avantajı sağlamaktadır. Select Similar aşağıdaki resimde görülmektedir.

Aynı Layerları seçmek

Aynı Layerları seçmek

Select Similar ile tek layer türü seçme imkanı yapabildiği gibi aynı anda farklı layerlerın seçimini de yapablirsiniz. İlk seçimi yaptıktan sonra aynı şekilde ikinci seçimi de yaparak toplu seçim sağlayabilirsiniz. Select simiların filter komutundan ayıran en hızlı özelliği bu olmaktadır.

Autocad Layer Silme Konulu Makalemizi Okumanızı Tavsiye ederiz.

Autocad Layer Silme

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

{yasinoz}