Autocad İzometrik Çizim

Autocad Çizimleri yasinoz
sponsorlu reklam

Autocad İzometrik Çizim Örnekleri

İzometrik çizim özet anlamı ile bir cisme ya da hayal edilen yapının planına 30 derece açı ile bakarak düzlem üzerinde yansıtılması olarak tanımlanır. Özellikle mimarlar ve teknik çizim yapmak isteyenler izometrik çizimden yararlanırlar. İzometri çizime başlamayı düşünenler ya da geliştirmek isteyenler için paylaştığımız dosyalar kaynak olabilecektir. Autocad izometrik çizim için her seviyeye hitap eden örnekleri ayrı dosyalar şeklinde indirebilirsiniz.

Autocad izometri çizimi yapmadan önce işin mantığını anlayabilmek için kesinlikle el çizimi yapmaya özen göstermenizi tavsiye ederiz. El çizimi özellikle mimarlık ve teknik resim alanında bir işin mantığının kavranmasında en etkili unsur olmaktadır.

1- Merdiven ve Korkuluk Çizimi

Autocad İzometri Çizim

Yabancı kaynaklı bir paylaşımdır. Merdiven çizimi ve merdiven korkuluğunun hem kesit hem de izometrik olarak çizimi bulunmaktadır. Özellikle basamak detayları ve autocad izometri çizim için başlangıç referansı olabilecek bir çizimdir.


2- Bağlantı Parçası Çizimi

Autocad İzometri Çizim

Autocad izometrik çizim başlangıcı için kapsamlı ve büyük projeler yerine ufak parçalardan başlamak doğru bir yol olmaktadır. Paylaştığımız bu bağlantı parçası izometrik çizim başlangıcı için ideal bir örnektir. Özellikle eğrisel hatların nasıl çizildiğini görmenize faydası olacaktır. Bağlantı parçasının izometri çiziminin yanından plan ve görünüş çizimleri de bulunmaktadır.


3-İzometrik Malzeme Detayı

autocad izometri çizim

Autocad izometri çizim tekniği en yoğun olarak malzemelerin detaylarını göstermekte kullanılmaktadır. Özellikle katmanlı bir malzeme ise katmanları ve birleşim noktalarını göstermek için en ideal çizim yolları arasında izometri gelmektedir. Paylaştığımız çizim katmanlı bir malzemenin izometrisinin nasıl çizildiğini göstermektedir.


4- Kübik İzometri Çizim Örneği

autocad izometri çizim

Özellikle öğrencilerin ilk başlangıç izometri çizimleri arasında kübik formlar gelmektedir. Paylaştığımız dosya içerisinde plan ile başlayarak çıkarma yöntemi ile izometri oluşturma konusunu çok başarılı göstermektedir. Proje dosyası içerisinde plan, görünüş, kesit ve izometri çizimleri bulunmaktadır.


5- Tek Katlı Yapıya Ait İzometri Çizimi

autocad izometri çizim

Autocad izometri çizim seviyesini bir tık arttırmak isteyenler için incelenebilecek bir çizimdir. Tek katlı bir hizmet binasına ait plan, kesit, görünüş ve izometri çizimleri bulunmaktadır. Dosya içerisinde detaylı olarak çizimler hazırdır.


6- Autocad Yüzeysel Simetri (3 Boyutlu)

autocad izometri çizim

3 Boyutlu çizimler için Autocad pek fazla tercih edilmemektedir, fakat ilk sunumlar ve taslak oluşumları sırasında izometri çizimine hakim olan birisi başarılı bir şekilde görsel oluşturabilmektedir. Paylaştığımız çizimde basit ve ufak boyutlarda ofis projesinin izometrik görünümüdür.


7- İzometri Çatı Çizimi

autocad izometri çizim

Kırma çatıya ait taşıyıcı karkas yapısını detaylı bir şekilde gösteren izometri çizimidir. Çalışma bir çatıya ait büyün kaplama yapısı ve birleşim detaylarını göstermektedir. Çizim dosyası içerisinde plan, kesit, görünüş ve izometri çizimleri bulunmaktadır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{yasinoz}