Bir Mimarın Ay Sonu Hikayesi

Haberler yasinoz
sponsorlu reklam

Mimarların Ay Sonu Beklentisi

Türkiye’de bir çok insanın gözünde en havalı meslek gruplarından olan mimarlığın aslında iç yüzünün öyle olmadığını herhalde sadece mimarlar bilmektedir. Herhangi bir ortamda meslek sohbetleri arasında mesleğinizin mimar olduğunu söylediğinizde insanların gözünde sizin görünümünüz $$$ şeklinde olabiliyor. Herkesin bildiği kanı aynı nede olsa.

_ “Ulan adam 2 çizik atıyor parayı kaldırıyor” 

Fakat işin gerçek tarafı böyle mi acaba ?

Mimar olan bir kişinin 30 günlük ay diliminde çalıştığı 26 gün ve ilave mesailer ile ayın sonunda ne hak ettiğini bir düşünün.

Sadece pazar günlerinin tatil olduğu (Bazen onlarda iptal edilir)

Sigortalarının sadece asgari ücretin çok az biraz üstünde gösterildiği (Ellerinde olsa asgari ücretten gösterir iş verenler)

– Yazımızın sonunda 2017 Mimarlık Maaşları hakkında hazırladığımız yazıyı da okumanızı tavsiye ederiz.

Ay sonu maaş almaya sıra geldiğinde, patronlarından aldıkları ilk cevap (Genelde o patronlarda mimardır ya)

-Müşteriden parayı alamadık onun için bu ay maaşlarda biraz sarkma olacak

Tabi bazen içinizde şöyle bir söylemde geçmiyor değil

   -Ulan Müşteriden parayı erken aldığında bana maaşımı erken mi veriyorsun !

Yukarıdaki cümleyi sadece içimizden söyleyebiliriz. Ay içinde yaptığınız mesailer zaten artık konuşulmayacak kadar alışa gelmiş bir durumdur. Ülkemizde nede olsa ofis ortamında “Mesai mi olur canım Çı çı çı”

Aynı ay içinde yoğun baskı ve stres altında geçen günler ve akşam geç saatlere kadar çalışmanın vermiş olduğu bir yorgunluk ile eve gittiğinizde, Patronunuzdan yada Patronunuz tarafından aynı saatte aranmış olan Ofis Liderinizden bir telefon gelebilir.

Telefondaki soru çok açık ” Ya olm bilmem ne detayında bilmem ne noktasını işaretleyip detay göstermedin mi yoksa ” Tabi bu soru size saat 20.00-21.00 arasında geldiği için sorudan ziyade düşündüğünüz ilk soru

Ulan bu saatte kim o detayı inceledi de eksik olduğunu gördü” diyebilirsiniz. Nede olsa sizinle aynı meslek grubunda olup Şantiye ortamında 21.00-22.00 saatlerine kadar çalışan Mimarların olduğunu unutmamak gerekir.

Yine aynı ay içinde yaşadığınız en eğlenceli ve güzel cümleler kurduğunuz günlerin başında yaptığınız projelerin çıktı alma kısmı olmaktadır. Akşam 19.00-20.00 aralarında projeler biter ve çıktı almak için hazır haldedir. Belkide alacağınız çıktı 2-3 saat sürecektir. Aklınızda şöyle bir plan yapıyorsunuz.

“Yarın sabah 8.00’de geldiğim gibi başlasam 11.00 gibi çıktı işi biter. Zaten kargoyu öğleden sonra yaparız ve iş biter”  19.00 sularında bunun hayalini kurarken Mimar olan patronunuz gelir ve

“Çocuklar proje bitti. Ellerinize sağlık. Çıktıları alıp öyle çıkalım da yarın sabaha hazır olsun. Erkenden kargoya veririz”

Tabi yine içinizdeki ses size aynı şeyi söylüyor

“Ulan sanki kargoya sabah 8.00 vermek ile 12.00 de vermek arasında fark var. Bu eziyet niye ki”

Saatler günleri, günler haftaları, haftalar ayları derken ay sonu geldiğinde de yüzünüzdeki ifade artık size bir şey ifade etmiyordur.

Peki Çözüm Ne ?

Ben bir çözüm bulamadım. Çok geleneksel olmuş boş laflar etmek istemiyorum. İşte mimarlar birlik olsun, mimarlar kafa tutsun, Canım biz çalışmayalım onlar görsün gününü gibi içi boş düşüncelerin bu meslek grubunda işe yaramadığını çok iyi biliyoruz.

Bu şekilde anlattığınızda bazı kesimler size altın vuruş soruyu soracaktır.

-” İyide kardeşim sizin mimarlar odası yok mu. Denetlemiyor mu bunları, Sizin haklarınızı korumuyor mu”

Bu soruya en güzel cevap temiz bir gülücük olmaktadır 🙂

Ne yazık ki hakkımızı çok iyi koruduğunu sanan ama sadece senede 1 defa verdiğimiz aidatlar ile yemek ısmarlayan bir Mimarlar odamız bulunuyor.

Yazan: Şafak Yılmaz
İç Mimar

Mimarlık Maaşları Ne Kadar -2017-

Sosyal Ağlarda Paylaş

{yasinoz}

“Bir Mimarın Ay Sonu Hikayesi” üzerine 1 yorum

Yorumlar kapalı.