Bir Mimarın Hayallerinin Suya Düşmesi

Haberler yasinoz
sponsorlu reklam

Meslek grubu olarak belki de en çok hayal kuran kişiler mimarlar olmaktadır. Çünkü onlara öğrencilik zamanında hayal gücünüzü geliştirin, farklı olanı düşünün, farklı şeyler tasarlayın diye eğitim aldılar. Peki sonuç?

Hayal gücünü kullanan ve farklı şeyler tasarlayan mimarlar ülkemizde sadece %5-8 oranındadır. Diğer kalanlar mesleklerini iyi yapamadığı için değil sadece iyi iş verenlere denk gelmediği içindir.

Günlerden bir gün yine gün ! !

Ofisimizin telefonu çalar ve yeni bir iş hakkında görüşme talebi gelir. Ofis biraz heycanlanmıştır. Çünkü yeni iş demek yeni tasarımlar demektedir. Randevu günü geldiğinde mal sahibi ile yapılan ilk toplantı sonunda bu iş tamamdır dersiniz. İşte aradığımız müşteri bu, İşte şimdi mimarlık zamanı geldi dersiniz. Böyle bir düşünceye kapılmanızın sebebi iş verenin ilk toplantıda

Çok farklı bir yapı istiyorum, Bütce sıkıntısı yok yeter ki farklı olsun, İşte bu örnekteki gibi istiyorum (Örneklerin başında zaha hadid var 🙂 ) bu sözleri sarf ettikten sonra ofis takım lideri hemen mimar arkadaşları toplar ve yeni iş hakkında bilgi verir. Bütün mimar arkadaşlar hayallerine kavuşacağını sanırlar. Herkes çalışmalara başlar. İlk çizimler en havalı kalemler ile yapılır. Herkes kendini mimar sanar. Konuşmalar bile değişir

ofiste KASK, TASK, Kat sınırı, bütceyi aşıyormu, onu yaparsak şu kadar olur. Muhabetleri yerine,

İşte radiuslu bir cephe yapalım, Bu projede Post-Modern çizgiler kullanalım. Diğer arkadaş, Hayır bu projede dekonstrüktivizm kullanalım. Ve bitirici söz takım liderinden gelir. Arkadaşlar müşterinin verdiği örnekler Zaha Hadid çizgisi. Bu projede fütüristik çizgiler kullanıyoruz.

Heycanlı geçen günlerin sonunda ortaya çıkan proje bir harika. Konsept kütle görseller çıkarılır. İhtiyaç programı hazırlanır ve iş veren ile ikinci toplantı görüşmesi yapılır. İş veren ile toplantı çok başarılı geçmiştir. Müşteri projeye hasta kalmıştır. Herkes heycanlıdır. Proje hayata geçiyor.

3. Toplantı yapılmadan konsept tasarım ve mimari yerleşim ortaya çıkacak ve maliyet raporu hazırlanacak. Toplantıya kadar herkes uç fikirler sunuyor. cephede şu olsun. Çatıda bu olsun. İç mimar arkadaşlar, mobilyalarda bunları kullanalım. Bölücü duvarlar şöle olsun tavanlar böle olsun derken ilk proje ve maliyet raporu ortaya çıkar. Maliyet raporunu hazırlayan arkadaş bile şaşkın. Proje uçuyor resmen.

3. Toplantı günü gelir. Mal sahibine havalı Renderlar hazırlanır. Proje kelimeleri hava uçuşuyor. İş veren projeye hasta kalmıştır. Mimarlar kesin yılın birşey ödülünü alacaz diye düşünüyor.

Ve iş veren altın soruyu sorar. Mimarım bu proje ne kadara çıkar bize. Maliyeti ne olur. Hemen havalı hazırlanmış maliyet raporu iş verenin önünde koyulur. Tabi çok kalem olduğu için iş veren alttan bakar üstten bakar işi anlamamazlığa verir.

– Ya Mimarım. Bu rakam bizim bütçemizi aşar. Fikir güzel proje süper çok hasta kaldım da. Bunun maliyetini biraz daha düşürecek şekilde geliştirelim

Ama çizgiyi sakın bozmayalım heeee. Fikir çok güzel çünkü

Herkesin hevesi kırılır, hayeller suya düşer ve 4. toplantıya biraz daha düşük maliyetli bir proje hazırlanır. Bir çok kalemden vazgeçilir ama yine ortaya bir proje çıkarılır. 4. toplantı olur. Proje yine sunulur ve mal sahibi yine çok beğenmiştir. Ağız kısmı kafasının arkasında birleşmiştir resmen.

– Ya Mimarım bu proje kaça düştü şimdi. Hemen maliyet raporu İş verenin önüne getirilir. Hımmm HUmmm Kımmm.

-Ya Mimarım bunu biraz daha düşürecek birşeyler yapalım. Bizim bütçemizi aşar bu.(İçinizden hemen adamın ağzına T cetveli ile vurmak geçer. Ulan ne oldu Zaha hadid çizgisi, ne oldu çok farklı birşey istiyorum lafları. Ama bunları sadece içinizden söylersiniz.

Hemen 5. toplantı, 6. toplantı, 7. toplantı derken ortaya yine çıkan proje aynı. Düz proje ve tamamen maliyet odaklı proje.

Ofiste kara bir gün olarak geçer.

Eee hani biz öğrenciyken çok özeldik. Hayal gücümüz çok olacaktı. Hani biz farklı projeler tasarlıyacaktık.

Ülkemizde bunları demeyen mimar grubu ne yazık ki sadece %8’i geçmeyecektir.


Bu yazı forumcad.com sitesine Mimar Yıldız Kaplan tarafından gönderilmiştir. Hiçbir imla kuralına müdaha edilmeden yayınlamıştır.

Kaynak: Forumcad.com
Yazan: Mimar Yıldız KAPLAN

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

{yasinoz}