Bir Restorasyon Kabusu Daha Yaşadık

Genel yasinoz
sponsorlu reklam

Restorasyon Katilleri ! ! !

Ülkemizde restorasyon denildiği zaman anlayan insanların içi hemen cız etmeye başlar. Çünkü bilirler bir tarihi yapı daha restorasyon teriminin bile ne olduğunu bilmeyen tarihi bina katillerinin ellerine bırakıldığını.

Cumhuriyet Gazetesi yazarlarından Hazal Ocak, Tarihi Moda iskelesinde yaşanan restorasyon ayıbını haber yapması ile ortaya çıktı.

Moda İskelesi tarihine baktığımızda 1916-1917 yıllarında Mimar Vedat Tek tarafından yapıldığını görüyoruz. Belki de bu haberi okuyan bir çoğumuz Birinci Ulusal Mimarlık akımının öncülerinden olan Vedat Tek ismini ilk defa duymuştur.

Moda İskelesinin restorasyon işlerini üstlenen firmanın Restorasyon cinayetini işlerken kullandığı silahları TMMOB Mimarlar odası başkanı Eyüp Mumcı ve TMMOB Mimarlar odası Kadıköy Şube temsilcisi Saltık Yüceer tarafından ortaya çıkartıldı.

Restorasyon’u üstlenen tarih katili firmanın yaptığı hatalar

– Zemin katta yapılan sundurma.
– İskele harman tuğla duvar.
– Cephedeki klimalar.
– Kapatılan yolcu giriş kapıları.
– Deniz tarafından üst katta kapatılan teras.
– Çatıdaki çinko mutfak bacası.
– PVC doğramalar.
– Boyalı taş duvar cephe.

İşin bir diğer ilginç yanına baktığımızda ise firmanın restorasyon ruhsat olmaması da bu olayın aslında planlanmış bir cinayet olduğunu ve yardımcılarının da olduğunu gösteriyor.

Sözde medeniyetler ülkesi sınıfları geldiğimizi her alanda dillendiren yöneticilerimiz bu tür olaylara biraz daha siyasi kaygıların dışında bakmasını rica ediyoruz.

Özellikle İstanbul gibi bir ilimizde ve İdarecilerinin başındaki kişini Mimar olduğunu da düşünürsek böyle hatalarının özellikle İstanbul’da yapılmaması gerekir diye düşünüyoruz.

 

 

 

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

{yasinoz}