Bosch’dan Mimarlar İçin Dijital Kütüphane Hizmeti

Haberler yasinoz
sponsorlu reklam

Bosch, ürünlerine ait BIM (Building Information Modeling) dosyalarını sektöre sunuyor

Bosch Güvenlik Sistemleri, yapıları dijital olarak tasarlayan, inşa eden ve işletebilme imkanı sunan BIM (Building Information Modeling) dosyalarını sunuyor

Güvenlik ve iletişim alanında ürün, hizmet ve çözümler sunan Bosch Güvenlik Sistemleri, Building Information Modeling (BIM) dosyalarını, inşaat sektöründeki yapı tasarımcılarının kullanımına açtı.

İlk etapta Bosch IP kameraları verilerini kullanıma sunan Bosch Güvenlik Sistemleri, sonrasında yangın algılama sistemleri, genel seslendirme ve acil anons sistemlerine ait birçok ürünün yer aldığı BIM dosyalarını kullanıma açtı.

Building Information Modeling’i destekleyecek BIM dosyaları, Bosch tarafından inşaat sektöründe görev alan tüm mimar, mühendis, müteahhit ve yapı tasarımcılarına ücretsiz olarak sağlanıyor. Böylece binaların güvenlik çözümleri planlaması yapılırken tasarım verimliliği de geliştirilebilecek.

Building Information Modeling (BIM) profesyonellerin işini kolaylaştırıyor

BIM tüm yapı verilerini sayısallaştırıp ağ tabanlı hale getirebiliyor. Bu süreçler de yapı projelerinde yer alan tüm profesyonellere yapı planlama konusunda kolaylık sağlıyor.

Örneğin; sanal yapı modeli içerisinde herhangi bir değişiklik yapıldığında, tasarım ekibinden müteahhide, taşerondan yapı sahibine ve operatörlere kadar tüm profesyoneller bu değişikliği anında görebiliyor. Yapının bir bölümünde bir değişiklik yapıldığında, bunun diğer tüm bölümlere etkisi hesaplanabiliyor ve gerçek zamanlı olarak gösterimi sağlanıyor. En ufak değişikliğe göre, yapı ve inşaat verilerinin tamamı derhal güncellenip sıralanabiliyor.

Projenin kat planındaki değişiklikler bir bina için gerekli olan kamera sayısını değiştirebiliyor. Bu değişiklikler BIM kullanılarak yapıldığında, gerekli olan kamera sayıları değiştirilip kat planına göre otomatik olarak ayarlanıyor. Bu sayede, tüm proje katılımcıları projenin son halinin toplam bütçe üzerine etkisini görebiliyor. Böylece ekiplerin iş akışı kolaylaşıyor, planlama safhasını kısaltılıyor ve maliyetler düşürülüyor.

Üç boyutlu ve gerçek zamanlı yazılımlar kullanılıyor

Building Information Modeling (BIM), inşaat sektörü için bina verilerinin oluşturulması ve yönetilmesi süreçlerini kapsıyor. BIM kapsamında, yapı tasarımı ve inşasında üç boyutlu ve gerçek zamanlı yazılımlar kullanılabiliyor. Her türlü yapının, inşaat ve işletme süreçleri de dahil olmak üzere tüm ömrünü kapsayan bir uygulama olarak sektöre hizmet sağlıyor.

Tüm Building Information Modeling (BIM) dosyaları, RFA formatında (Autodesk Revit) Bosch’un web sayfasıwww.boschsecurity.com/BIM adresinden ücretsiz olarak sunuluyor.

Bosch Güvenlik Sistemleri, güvenlik, emniyet ve iletişim ürünleri alanında dünyanın önde gelen tedarikçilerindendir. Bosch aynı zamanda bazı ülkelerde enerji verimliliği, bina otomasyonu ve bina güvenliği ile ilgili çözüm ve hizmetler de sunmaktadır. 2014 mali yılında 12 400 çalışanı ile 1.5 milyar Avro tutarında ciro gerçekleştirmiştir. İnsanların can ve mal güvenliğini sağlamayı hedefleyen Bosch Güvenlik Sistemleri’nin ürün yelpazesinde video gözetim, hırsız alarm, yangın algılama, genel seslendirme ve acil anons sistemlerinin yanı sıra kartlı geçiş kontrol ve yönetim sistemleri de bulunmaktadır. Ses ve müzik iletimini sağlayan profesyonel ses ve konferans sistemleri ise ürün gamını tamamlamaktadır. Bosch Güvenlik Sistemleri ürünleri, dünyanın her yerine yayılmış Bosch üretim tesislerinde geliştirilip üretilmektedir.

Daha detaylı bilgi için lütfen www.tr.boschsecurity.com adresini ziyaret ediniz.

Bosch Grubu, dünyanın önde gelen teknoloji ve hizmet tedarikçisidir. 2015 yılında yaklaşık olarak 375 bini aşkın çalışanı ile 70 milyar avro tutarında satış gerçekleştirmiştir. Bosch Grubu; Mobilite Çözümleri, Sanayi Teknolojileri, Dayanıklı Tüketim Malları ve Enerji ve Bina Teknolojileri olmak üzere 4 ana sektörde faaliyet göstermektedir ve Robert Bosch GmbH ve 60’nin üzerinde ülkedeki 440’dan fazla bağlı bölgesel şirketten oluşmaktadır. Satış ve servis ortakları da dâhil edildiğinde, Bosch yaklaşık 150 ülkede temsil edilmektedir. Bu dünya çapındaki gelişme, üretim ve satış ağında daha fazla büyümenin temelidir. Bosch, 2015 yılında dünya çapında 5,400 patent başvurusunda bulunmuştur. Bosch Grubu etkileyici ürün ve hizmetler tasarlayarak, hem inovatif hem de faydalı çözümler sunarak yaşam kalitesini artırmayı amaçlamaktadır. Böylelikle, şirket dünyanın her yerinde “yaşam için teknoloji” sunabilmektedir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{yasinoz}

Bir Cevap Yazın