Dekoratif Dış Cephe Kaplama

Yapı Ürünleri yasinoz
sponsorlu reklam

Beton Cephe Kaplama

Son dönemlerde hem Türkiye’de hemde diğer bir çok ülkede dekoratif dış cephe kaplama kullanımı mimarlık alanında moda eylemler arasında gelmektedir. En çok kullanılan dekoratif kaplama yöntemleri arasında;

  • GRC Kaplama
  • Dekoratif Taş Kaplama
  • FiberGlass Kaplama

gibi yöntemler en çok tercih edilen sistemler arasında yer almaktadır. Bu yazımıda D’HOUNDT + BAJART firması tarafından geliştirilen GRC paneller gibi dökme beton ile oluşturulan fakat daha hafif üretilmiş cephe kaplama örneği sunmaktadırlar. Özel bir proje için üretilen paneller işlemeli yapısı olmasından dolayı kalınlığı minumum seviyede tutulmuş ve cepheye verdiği yük miktarı azaltılmıştır.

Dekoratif Dış Cephe Kaplama

Mimarların kullandığı bu yöntem ile istenilen bütün dekoratif modeller cepheye eklenebilmektedir. (Yeni modeller yeni kalıp olacağı için firmanın elinde olmadığı bir modeli seçmek GRC panellerde olduğu gibi kalıp maliyetlerini ortaya çıkarmaktadır)

Aşağıdaki resimlerde ürünün nasıl üretildiği gösterilmektedir. Özel hazırlanmış beton karışımı kalıplara dökülerek piriz alması bekleniyor. Daha sonra kalıplardan çıkartılarak uygun duruma gelene kadar bekletiliyor. Oluşturulan parçalar binanın yükseklik ve seçilen motifin durumuna göre yapıştırma yöntemi ya da mekanik montaj ile bina cephesi bağlanıyor.

Dekoratif Dış Cephe Kaplama

Dekoratif Dış Cephe Kaplama

Sosyal Ağlarda Paylaş

{yasinoz}