Döner Merdiven Çizimi

Autocad Çizimleri yasinoz
sponsorlu reklam

Autocad Döner Merdiven Çizimleri

Mimari proje çizim sırasında genelde en çok zorlanılan konuların başında döner merdiven çizimi gelmektedir. Özellikle bizlere gelen soruların başında döner merdivenler konusu gelmektedir. Birçok kaynak kitapta yazılı olarak döner merdivenlerin nasıl hesaplandığı konusunda bilgiler bulunmaktadır. Fakat sıra çizime geldiğinde bu konuda ciddi zorluklar yaşanabilmektedir. Paylaştığımız merdiven çizimleri referans amaçlı başarılı kaynak çizimlerdir ve projelerinizde kullanabileceğiniz şekilde hazırlanmıştır. Projelerin bazıları yabancı kaynaklıdır fakat kullanıma herhangi bir engel bulunmamaktadır.

1-Metal Karkaslı Döner Merdiven Çizimi

döner merdiven çizimi

Günümüzde döner merdivenler ağırlıklı olarak metal ve ahşap karkas ile imal edilmektedir. Bu örnek metal yapıda oluşturulmuştur. Çizim içerisinde plan, kesit ve görünüşlere ilave basamak ve rıhtlar için birleşim nokta detayları bulunmaktadır. Özellikle tek bir boru etrafından basamakların nasıl birleştiğini detaylı bir şekilde göstermektedir. İlave olarak merdivenin belli bir noktasından izometrik çizimde bulunmaktadır.


2- Döner Merdiven Çizimi

döner merdiven çizimi

Özellikle döner merdiven çizimini ilk defa yapacak olanların kesinlikle incelemesi gerekmektedir. Çünkü çizimde plandan başlayarak hangi noktaların taşınması ile kesit ve görünüşün çıktığını göstermektedir. Tip detay olarak değerlendirilebilir bir projedir. Aynı detay farklı kat yükseliğine kendine projeleriniz için düzenleyebilirsiniz.


3-Üç Boyutlu Döner Merdiven Çizimi

döner merdiven çizimi

Autocad ortamın 3boyutlu bir çizim yapıyorsanız döner merdivenlerin 3 boyutunu göstermek zor uğraşların arasında gelmektedir. Döner merdiven çizimi içerisinde bütün detayları ile tamamlanmış 3 boyutlu döner merdivenin 3 boyutlu çizimi ile beraber kesit, plan ve görünüşleri bulunmaktadır. Detaylı çizim yapılmış olduğundan istediğiniz yerden farklı açıdan görünüş alabilirsiniz.


4- Detaylı Döner Merdiven Çizimi

döner merdiven çizimi

Kaynak bir çizim olarak değerlendirilebilir. Bir döner merdiven çizimi için hangi paftaların hazırlanması gerektiği ve imalat sırasında hangi detayların verilmesi gerektiği konusunda bütün bilgiler bulunmaktadır. Birçok noktadan detay çalışması yapılmış olduğundan dolayı kapsamlı bir dosyadır. Çizim büyük bir dairesel şaft etrafından döner merdiven çizimi olarak uygulanmıştır. Proje dosyası içerisinde kesit, görünüş, plan, nokta detayları ve izometrik çizim bulunmaktadır. İlave olarak ayrı bir malzeme paftası bulunmaktadır.


5- Yarım Döner Merdiven Çizimi

yarın döner merdiven çizimi

Döner merdivenler genelde 360 derece olacak şekilde düşünülmektedir. Fakat kat yüksekliği müsait olan yerlerde özellikle tasarım konseptine uygun olması için yarım döner şekilde de merdiven düşünülmektedir. Paylaşılan çizim Köşk tipi konutta kullanılan biraz gösterişli sınıf sayılacak döner merdiven çizimi olarak hazırlanmıştır. Proje içerisinden 4 farklı izometri çiziminin yanında plan, kesin, görünüşler bulunmaktadır. İlave olarak basamak ve rıhltar için nokta detay çizimleri bulunmaktadır.


Sitemizdeki Diğer Merdiven Çizimlerini Aşağıdaki Linkten İnceleyebilirsiniz.

Yangın Merdiveni Projesi

Sosyal Ağlarda Paylaş

{yasinoz}