Dünya’da Sadece Tarihi Bina Reklam Panosu Olarak Türkiye’de Kullanılıyor

Haberler yasinoz
sponsorlu reklam

AKM = Reklam Panosu

Taksim Meydanı’nın en büyük simgelerinden birisi olan AKM Binası yıllardır tadilat göremediği ve ne olacağı mahkeme koridorlarında sürmeye devam ederken cephesini boş tutmak olmazdı. Hiç boş bırakmadan reklam afişleri asmak bu binayı en iyi şekilde kullanma yöntemi olarak onaylandı herhalde.

AKM’nin Tarihini kısaca bir hatırlatalım.

1969 yılında Mimar Feridun Kip ile Mimar Rüknettin Güney tarafından projelendirilen ve dünyanın dördüncü büyük sanat merkezi olarak kayıtlara geçen Cumhuriyet döneminin önemli yapılarındandır.

AKM ile ilgili ilk tartışma 2008 yılında başladı ve Koruma Bölge kurulu kararı ile 2008 yılının sonlarında AKM için çizilen avan proje onaylandı.

Fakat proje hayata geçmeden Kültür Sanat Sen tarafından açılan mahkeme kararı ile 2008 yılında yıkım ve tadilat için onaylanan avan proje kararı iptal edildi.

Süreç devam ederken 2009 yıllarının sonunda TMMOB tarafından rölevelerine göre hazırlanan restorasyon projesinin uygulanması kararı tutanaklara geçildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı ön onay alındı.

Gel zaman git zaman 2013 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada restorasyon için karşılıksız Fon bulunduğu ve tadilat işlerinin başlayacağı açıklandı. İhale yapıldı , sözler alındı ve gelinen yola bakıldığında

Dünya’da ilk olan tarihi bir Reklam Panomuz oldu.

Zaten böyle bir durum olsa olsa anca bizde olurdu. Önemli bir noktayı da atlayıp yetkililere haksızlık yapmak olmaz. Tarihi bina saygı göstermek için asılan afiş Tarihi konu alan bir dizi afişi 🙂 Çok ince düşünürüz yeri gelince

 

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

{yasinoz}

Bir Cevap Yazın