Islak Hacim Su İzolasyonu

Autocad Çizimleri yasinoz
sponsorlu reklam

Islak Mekanlarda Su Yalıtımı ve Detay Çizimi

Türkiye’deki yapıların özellikle konut tipi yapılarda banyo ve diğer ıslak hacimlerin izolasyonu konusunda gerekli önem verilmediğinden dolayı sürekli su sızdırma problemleri oluşmaktadır. Bu yazımızda banyo gibi alanlarda ıslak hacim su izolasyonu hakkında uygulama bilgisi ve detay çizimleri paylaştık. Çizimleri yazımızın sonunda Dwg şeklinde indirebilirsiniz. Şantiye sırasında ıslak hacimler su izolasyonu konusuna dikkat edilmediğinden ve kulaktan dolma birçok yanlış bilgi olduğundan dolayı yapılarda ilerleyen dönemlerde ciddi su problemleri olabilmektedir. Ülkemizde en çok bilinen yanlış bilgilerin başında ıslak hacimlerde “seramik gibi kaplamalar olduğundan dolayı su geçirmez bir yüzey oluşur” ve izolasyona gerek yoktur bilgisi en çok bilinen yanlışların arasında olmaktadır.

Su Hacimler Su İzolasyonu Uygulaması

Bu tür mekanlarda çimento esaslı ve iki bileşenli olarak hazırlanan sıvı polimer kimyasallar kullanılmaktadır. Çimento esaslı olmasından dolayı seramik altına uygulanan yapıştırma harcı ile tam uyum içinde çalışmaktadır.

İzolasyon Uygulaması;

  • Su izolasyonu uygulaması yapılacak yüzeyin üzerindeki kir, pas, yağ gibi tortuların kesinlikle temizlenmesi gerekmektedir. Eğer yüzeydi büyük çatlaklar bulunuyorsa uygun yapı harcı ile bu çatlakların kapatılması gerekmektedir. Yüzeyde bulunan gözenekler ve küçük çatlaklar için izolasyonun ilk katında Cam elyaf takviyeli donatı filesi kullanılması gerekmektedir. İmalat katlar şeklinde yapılacağı için so bitiş yüzeyinde filenin komple kaplanıp görünmeyecek şekilde kalınlık oluşturulmasına dikkat edilmelidir.
  • Taban ile duvarın birleştiği iç köşelerde kesinlikle yapı harcı ile yatay şekilde pah oluşturularak dik köşelerin yok edilmesi gerekmektedir. İmalat tamamlandıktan sonra örtü gibi bir yüzey oluşması için dik köşelerin yok edilmesi önemli bir konudur.
  • Islak hacimlerde kullanılan yer süzgeçlerinin kesinlikle izolasyon uyumlu olması ve izolasyon ceketlerinin olması gerekmektedir. Çimento esaslı izolasyon ile süzgeçlerin izolasyonu birbirine kaynayacak şekilde sürme yapılması gerekmektedir.

Banyo ve W.C. gibi alanlarda yaşanan su sızıntılarının büyük çoğunluğunun yer süzgeçleri etrafından olduğunun unutulmaması gerekir”

İzolasyon Sonrası Test Uygulaması

İzolasyonun zor yapıldığı ülkemizde ne yazık ki test uygulaması çok nadir görülmektedir. Büyük projeler ve kontrol mekanizmasının olduğu projelerde genelde test uygulaması yapılmaktadır. İzolasyon uygulaması tamamlanan mekanda 24 saat sonra mekanın sızdırmazlığı sağlandıktan sonra 10 cm yüksekliğine kadar su doldurulması gerekir. 48 saat bekledikten sonra su seviyesi ve sızdırma durumu kontrol edildikten sonra kaplama işlemlerine geçilebilir. Mekanların kapı eşikleri olmasından dolayı bohçalama yapmak için kapı eşiklerine geçici kagir duvar örümü yapılabilir. Kagir duvarın önüne de izolasyon yapılması gerekmektedir.

Islak hacimlerde su izolasyonu detay çizimi (BTM Firmasının detayı örnek alınmıştır)

Islak Mekanlarda Su Yalıtımı


Sitemizde paylaşılan diğer autocad çizim ve detaylar için aşağıdaki bağlantıyı incelemenizi tavsiye ederiz.

http://www.forumcad.com/category/autocad-cizimleri/

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

{yasinoz}