Kentsel Dönüşüm %10 ilerledi Fakat Deprem Her An Olabilir

Haberler yasinoz
sponsorlu reklam

Yavaş İlerleyen Kentsel dönüşüm

Beklenen büyük İstanbul Marmara depremine hazırlık için çıkarılan yasa ile İstanbul’da bulunan 526-000 riskli binanın sadece 12.000’e yakın kısmının yıkıldığı AYİD tarafından açıklandı. Geçtiğimiz günlerde yayımladığımız bir haberde

http://www.forumcad.com/kentsel-donusumde-neler-oluyor.html

Kentsel dönüşüm sürecinin tamamen bir rant savaşına dönmesinden dolayı sadece rant değeri yüksek yerlerde kentsel dönüşüm yapıldığını belirtmiştik. Bizim haberimizden sonra AYİD derneğinde bu konu hakkında açıklamada bulunmuş.

1999 Marmara depreminden sonra konusunda uzmanların yaptığı ilk açıklamada 30-40 sene bu bölgede yıkıcı bir deprem olma ihtimalinin olmadığını belirtmişlerdir. Aradan geçen 16 yılı göze aldığımızda ve 30 yıl içinde deprem olma riskini düşündüğümüzde Büyük Marmara Depreme 14 yıl içinde olması bekleniyor.

Fakat AYİD tarafından yapılan açıklamada Kentsel Dönüşüm hızının bu şekilde devam etmesi ile en az 20 yıl daha süreceğini hatta geçebileceğini belirtmesi üzerine Marmara Depremine tam hazırlık içinde yakalanamayacağımız ortaya çıkıyor.

İstanbul’da riskli binalarda oturan insan sayısının 1milyon 5oo bin kişi olduğu tahmin ediliyor ve bunun %40’lık kısmı çok riskli yapılarda bulunmaktadır.

Özellikle İstanbul’da olması kesin olarak beklenen bir deprem için bu kadar yavaş hazırlık yapmak gelecek yıllarda büyük pişmanlık yaşamamıza sebep olacaktır.

Kentsel Dönüşümün İnşaat sektöründe oluşturacağı maddi rakam ise 900-950milyar doları olması bekleniyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{yasinoz}

Bir Cevap Yazın