Mimari Dekorasyon Bir Şirketin Kimliğidir

Haberler yasinoz
sponsorlu reklam

Türkiye ve yurtdışında bulunan şirketlerin merkez binaları ile şubelerinin dekorasyon imajını belirleyen KG Mimarlık, firmaların kurumsallaşmalarında büyük rol oynuyor.


 

 

 

 

 

 

Türkiye ve yurtdışında bulunan şirketlerin merkez binaları ile şubelerinin Dekorasyon imajını belirleyen Kg Mimarlık, firmaların kurumsallaşmalarında büyük rol oynuyor. Şirketler için Mimari imajın en az reklam kadar önemli olduğunu söyleyen KG Mimarlık’ın Kurucu Ortağı Kurtul Erkmen, başarılarının sırrını ise; “23 yılda birçok krizle karşılaştık. Biz ekonomik krizleri müşterilerimizle aştık” cümlesiyle özetliyor.

Ekonomi dünyasına yön veren firmaların merkezlerini ve bayilerini dizayn ederek, şirketlerin kurumsallaşmasına büyük katkı sağlayan Mimarlar, aynı zamanda kurdukları Mimarlık şirketleriyle birer girişimcilik örneği sergiliyorlar. Bunlardan biri, yurtdışında ve Türkiye’de mimarlık şirketleri olan Kg Mimarlık‘ın sahipleri Kurtul Erkmen ve Gürhan Bakırküre… Büyük şirketlere hazırladıkları iç tasarım projeleri sayesinde, hem müşterilerinin imajını belirleyen hem de kendi firmalarını büyüten KG Mimarlık’ın girişimcilik hikayesi,  1990 yılında başladı. mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu olan Kurtul Erkmen ve ortağı Gürhan Bakırküre, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği bir mimarlık yarışmasında, büyük mimarlık şirketlerini geride bırakıp 1. olunca kendilerindeki yeteneği fark ettiler. Bu yarışma, ilk müşterileri olan Ankara Büyükşehir Belediyesi referansının yanında KG mimarlığın başarı hikâyesini de beraberinde getirdi.

Yarışmada birinci olduktan sonra, kendileri için hareketli günlerin başladığını söyleyen Erkmen o günleri; “ AnkaraBüyükşehir Belediyesi’nin büfe tasarımı projesini çizdik ve kazandık. Fakat bu projeyi uygulamamız gerekecekti. Bunun için bir şirket kurmamız gerekiyordu. Benim gibi mimar olan babamın ofisinde, tek göz odada KG Mimarlık’ı kurduk. İlk müşterimizin Ankara Büyükşehir Belediyesi olması, bizim için büyük avantaj oldu. Daha sonra Eczacıbaşı’nın 100. yılına özel düzenlediği bir heykel projesinde de başarıyı yakalayınca, ortağımla beraber ne kadar iyi bir ekip olduğumuzu fark ettik.” sözleri ile anlatıyor.

Yarışmalardaki başarıların kaliteli referansları da beraberinde getirdiğini söyleyen Erkmen, ” Yarışmalar tasarladığımız projeler bize özgüven verdi. Önemli firmaların projelerini tasarlayarak işe başlamıştık ve bu KG Mimarlık’a artı bir değer kattı. Yarışmalardaki başarılar ismimizin duyulmasını da beraberinde getirdi ve çok büyük olmasa da yeni işler almaya başladık. İki kişilik kadromuzu, projeler artmaya başladıkça genişletmeye başladık ve bir zaman sonra babamın ofisine sığamadık. Halen faaliyette olduğumuz ofisimize taşındık. Artık sürekli projeler üreten, iş dünyasında belli bir ağırlığı olan firmalarla çalışan büyük bir ekiptik” diyor.

Tek Göz Odadan Yurtdışına…

Türkiye’de bulunan uluslararası firmaların merkezlerini ve bayilerini, bankaların zincir konsept projelerini hazırlayan Erkmen’i yurtdışında ilk fark eden, bir Romen bankası olmuş. Romanya’daki bir bankanın zincir kavram projesini alan KG Mimarlık, proje başladıktan sonra Romanya macerasını burada açtıkları ofisle sürdürmüş. Romanya’nın böyle bir şirkete ihtiyacı olduğu fark eden Erkmen , “Romanya’da o dönemlerde bunu yapacak firma sayısı çok azdı. Romanya’nın kaliteli işler çıkaran bir mimarlık firmasına ihtiyacı vardı. Çünkü ülkenin, malzeme eksiği vardı ve bu konuda nitelikli elemanı yoktu. Romanya bizim için çok avantajlıydı. Bu avantaja bir de vize sorununun olmaması eklendi. ” diye belirtti. “Romanya’da işler iyi gidince, yurtdışında bir şeyler yapabileceğimizi gördük” diyen Erkmen, daha sonra ErmasKG adıyla Kazakistan’da bir Ofis kurduklarını ifade etti.

Krizleri Müşterilerimizle Aştık

Tüm bu gelişmelerin yanında, Arap coğrafyasına, Rusya, Amerika Yunanistan ve Almanya’ya proje ürettiklerini söyleyen Erkmen, birçok önemli şirketin Mimarikonseptine de katkıda bulunmuş. Toyota, Microsoft, Turkcell, Sinpaş, Dünya Bankası gibi şirketlerle çalışma fırsatı bulan Erkmen, başarılarının müşterilerinin ihtiyaçlarını bilmekle doğru orantılı olduğunu söylüyor. Erkmen, “Bir girişimci karşısındaki insanın ihtiyaçlarını doğru analiz etmeli. Hizmet sektöründe olmak insanları mutlu etmek demektir. Bunun için çok çalışmak gerekir. Girişimci, bir doktor gibidir her zaman iyi haber vermek durumunda değildir. Bazen kötü durumlar da olur. Ama girişimci bunu gelişmiş insan ilişkileriyle ve kazandırdığı güvenle aşabilir. 23 yıl tecrübemizde şunu gördük, insan ilişkileri çok önemli. Bizim müşterimiz olanlar, bizim müşterimiz olmaya devam ederler. Yıllardır çalıştığımız ve dostluklarımızı geliştirdiğimiz firmalar var. KG mimarlık 23 yılda birçok krizle karşılaştı. Biz ekonomik krizleri müşterilerimizle aştık”diyor.

Mimari Dekorasyon Bir Şirketin Kimliğidir

Mimari dizaynın, bir firmanın kimliğini oluşturma noktasında çok önemli olduğunu söyleyen Erkmen, , ” Firmaların merkezleri ve şubeleri daimi reklam noktasıdır. Firmanın oluşturduğu imaj ile mimari konseptleri örtüşmeli. Bir şirket eğer yenilikçilikten bahsediyorsa, mekânına gelen insanlara bunu hissettirmelidir. Mimari konseptinizi oluşturulurken, en az 5 yıl sonrasını görmek zorundasınız. Şirketler, birkaç sene sonra bile yeni görünmeyi başarmalı. Bu reklam kadar önemlidir. Mimari Dekorasyonkurumun kimliğidir.” diyerek konuşmasına son veriyor.

Kaynak: kobideniz.com

Sosyal Ağlarda Paylaş

{yasinoz}

Bir Cevap Yazın