Mimari Proje Örnekleri Dwg

Dwg indir yasinoz
sponsorlu reklam

Mimari Proje Örnekleri

Mimarların en çok kullandığı çizim programları arasında ilk sırada Autocad programı gelmektedir. Yurtdışında bu sıralama farklılık gösterebilmektedir. Özellikle son 5 yıl içinde Revit programı mimarlar tarafından tercih edilebilir programla arasında ilk sıralarda geldiği görülmektedir. Bu yazımızda autocad programı ile proje çizerken yardımcı kaynak olabilecek bazı mimari proje örnekleri dwg şeklinde sizlerle paylaşacaz. Burada yapılan paylaşım proje sahipleri tarafından internette paylaşıma açılmış örnek çizimlerdir. Birçok farklı konuda örnek proje bulunmaktadır. Yazımızın sonunda her projeye ait indirme linkleri bulunmaktadır. Her proje hakkında özet açıklamalar bulunmaktadır. Dosyaların içinde kapsamlı künye mimari raporu projenin kendi dosyasında bulunmaktadır.

Örnek Projeler

  • Hastane Projesi
  • Otel Projesi
  • Restaurant Projesi
  • Okul Projesi
  • Toplu Konu Projesi
  • Kentsel Dönüşüm İçin Toplu Konut Projesi
  • Çiftlik Evi Projesi
  • AVM Projesi
  • Tıp Merkezi Projesi
  • Kütüphane Projesi

1- Hastane Projesi: 125 yataklı devlet hastane olarak çizilmiştir. Proje içerisinde hasta odası yerleşimleri, Yoğun bakım, Ameliyathane ve Poliklinik katları detaylı olarak belirtilmiştir. Özellikle vaziyet planında hasta yatak sayısı, otorpark sayısı ve sığınak hesapları örnek bir proje niteliğinde incelenmesini tavsiye ediyoruz.


2- Otel projesi: 4 Yıldızlı sınıfında bulunan ve suit odalarda dahil olmak üzere toplamda 90 odalı otal projesi. Proje içerisinde suit oda ve normal odaların detay çizimleri, Sauna, Hamam ve Havuz bölümü ile spor alanlarının detaylı çizimleri bulunmaktadır. Proje içerisinde otelde olması gereken teknik hacimleri görebilirsiniz.


3- Restaurant Projesi: 400m² üzerine projelendirilmiş projede servis ve mutfak alanları toplamda 110m² toplamaktadır. Özellikle masa yerleşimi ve servis tezgahlarının konumu inceleme için ideal bir örnek projedir. Proje içerisinde ilave olarak kişi yoğunluk hesapları bulunmaktadır. Özellikle ruhsat alımında bu tür hesaplar önemli olduğu için incelenmesi gereken projeler arasındadır.


4- Okul Projesi: Türkiye’de son dönemlerde artan okul yatırımları olmasından dolayı bizlerden istenen en çok örnek projeler arasında okul projeleri bulunmaktadır. Kapsamlı bir şekilde çizilmiş ve bütün hesaplarının bulunduğu mimari proje örnekleri arasında yer almaktadır.


5- Toplu Konut Projesi: Toplamda 8 bloktan oluşan ve 190 daireli toplu konut projesidir. Bütün tiplere ait detaylar proje içerisinde bulunmaktadır. Özellikle blokların vaziyet planına nasıl yerleştiğini görmek için öğrencilerin incelemesi gereken örnek projedir. İmar emsal hesapları vaziyet planı içerisinde bulunmaktadır.


6- Kentsel Dönüşüm İçin Toplu Konu Projesi: Özellikle İstanbul’da artan kentsel dönüşüm projelerinden dolayı çok sorulan örnek projeler arasında bulunan bir sınıf olmaktadır. Proje içerisinden toplamda 330.000m² kapalı alana sahip kentsel dönüşüm projesi bulunmaktadır. 1200 daireli olarak planlanan ve içerisinde spor alanları, yüzme salonları gibi ortak kullanım alanları bulunmaktadır. Her daire tipine göre detay çizimleri proje dosyasında ayrı paftalar olarak bulunmaktadır.


7-Çiftlik Evi Projesi: Orta ebatlarda çiftlik evi projesi yapacaklar inceleyebilirler. Bina toplamda 9.000m² arsa içerisinde çözümlenmiştir. Proje içerisinde iki kat 180m² çiftlik evi ile beraber hobi serası, tavuk kümesi ve küçükbaş hayvan alanları bulunmaktadır. Proje içerisinde ilave olarak dikkat çekici olan hobi serası son zamanlarda çok moda olmaya başladığı için incelenmesi gerekir.


8- AVM Projesi: 44.000m² kapalı alana sahip içerisinde komple mağaza ve sinema salonu bulunacak şekilde projelendirilmiştir. İlave olarak projenin 6.katında 24 adet Home Ofis olarak tasarlanmıştır. Bodrum katlarda bulunan otoparkların mevcut yola yerleşimleri ve giriş-çıkış konumları incelenmesi gerekir.


9- Tıp Merkezi Projesi: Ülkemizde son dönemlerde özellikle saç ekim merkezilerine olan ilginin artamısndan dolayı başlangıç ölçüsünde bir sağlık turizimi de başladığında bu alana olan ilgi artmaya başlamıştır. Bu sebeple Tıp merkezi projesi ilgi gören alanlar arasında yer almaktadır. Proje 3.000m² kapalı alana sahip içerisinde poliklinik, Acil Müdahale, Güzellik merkezi gibi branşların olduğu bir projedir.


10- Kütüphane Projesi: Paylaştığımız proje yabancı kaynaklıdır. Ülkemizde kütüphane olarak tasarlanmış proje kaynağı sıkıntısı olmasından dolayı yurtdışı kaynaklı paylaşılan bir projedir. Fakat kapsamlı olarak bütün detaylar ve hesaplar bulunmaktadır.


 

Sosyal Ağlarda Paylaş

{yasinoz}