Mimaride Çatkı / Çerçeve Nedir

Mimar Çizimleri yasinoz
sponsorlu reklam

Mimaride Çatkı / Çerçeve Nedir?

Yığma kagir yapılarla karşılaştırıldığında çatkılar, açık; sütunlardan, kirişlerden, çatı makaslarından oluşan daha etkili taşıyıcı yapılardır. Pek çok geleneksel bina yapım tekniği, demirin ve çeliğin gelmesinden önce ahşap çatkılar kullanıyordu. Dünyanın en eski demir-çatkılı binası Shropshire, Shrewsbury’deki Ditherington Keten Değirmeni’dir (Flax Mill, Charles Bage, 1797); ama gerçekte çok katlı bina olarak çelik çatkı, yüksek arsa değerleri yüzünden Chicago’da, New York’ta ve Londra’da yükselmiştir. Dünyanın ilk gökdeleni, Chicago’daki dökme demir sütunlu ve dövme demir kirişli 10 katlı Home Insuranca Company Binası’dır (William Le Baron Jenney, 1885).

20.Yüzyılda, ister yerinde (in situ) dökülmüş ister prefabrik ögelerden bir araya getirilmiş olsun betonarme, çatkılı yapılara başlıca bir seçenek olarak ortaya çıkmıştır. Bir çatkı dik açılı olmak durumunda değildir. Tersine, üç boyutlu üçgen ve dörtyüzlü matrikslerle yapılan çatkılar çok daha sağlam olur ve çoğu kez hangar ve köprüleri de içeren büyük yapılarda kullanılır. Pekin’deki Ulusal Olimpiyat Stadyumu (herzog & de Meuron, Arup and China Architecture Desing & Research Group, 2008) ve Münih’teki BMW World Binası (Coop Himmelb (I)au, 2007), özellikle sıra dışı çelik çatkılarıyla göze çarpar.

“Bir binanın ögeleri –beton, ahşap ya da çelik- genellikle üç boyutlu bir çerçevede toplanır.”

Özet Olarak Mimaride Çatkı / Çerçeve Kullanımı;

Bir çatkı (çerçeve) üç boyutlu, birbirine bağlı hafif destek sistemidir. Bir binanın yapısal iskeletini oluşturur ve gökdelenler için vazgeçilmezdir. Balon çatkı ve son yıllarda geliştirilen platform çatkıyla birlikte ahşap çatkı, hala Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’nde uygulanan yaygın bir inşa metodudur. Balon çatkıda, uzun ahşap direkler birleştirilerek önce bunlarla duvarlar yapılır, daha sonra döşemeler bunlara çivilenir. Platform çatkıda daha küçük ahşap direkler bağlanarak platformlar oluşturulur ve duvar bunların üzerine dikilir. Çapraz bağlama, sağlamlık ve denge katar.

Kaynak: Yazımız 30 Saniyede Mimarlık Kitabından Alıntı Yapılarak Oluşturulmuştur.

Mimari Çizim

Sosyal Ağlarda Paylaş

{yasinoz}