Mimaride Feng Shui

Mimari Dönemler yasinoz
sponsorlu reklam

Çin Mimarisi Yazıları-2 Feng Shui

Feng shui ya da çevreyle uyum oluşturma sanatı, Taocu ilkelerin bir uzantısıdır. “Rüzgar ve su” anlamına gelen feng shui, bunlar sürekli etkileşim halinde iki öğe olarak görür. Birçok kültür geleneği, kadim bilgilerle birleştiren mistik bir uygulamadır. Feng Shui’de, iç ve dış mekan tasarım ve planlarına dair bir dizi prensip bulunur. Doğayla uyumlu bir ilişki kurmaya yönelik bir uygulamadır ve dolayısıyla bu uyumu bir evi paylaşan insanlar ve aileler arasında bir uyuma dönüştürmeyi amaçlar. Tüm bunlar sağlık ve refaha katkıda bulunur. Feng shui felsefesini uygulayanlar, bu yasaları görmezden gelmeniz halinde mutsuzluk yaşayacağınıza sağlığınızın bozulacağına ve hatta para kaybedeceğinize kat şekilde inanırlar.

Feng Shui ile ilgili birkaç ana prensibi şöyle sayabiliriz.

  • Dik açılı ve sivri kenarlı yüksek binalar kötü enerji yaratır. Bunun yerine yuvarlatılmış köşeleri tercih edin.
  • Kapınızın ebatlarını binanıza oranla çok büyük veya çok küçük olmayacak şekilde belirlemelisiniz. Hiçbir sivri obje kapıya doğru bakmamalı. Sivri objenin kapıya bakmasından başka herhangi bir alternatif üretmiyorsanız, o zaman bu sivriliği başka tarafa yansıtması için ayna kullanın.

Bir binanın yapımı süresinde, bir feng shui üstadı, mimar ve mühendisle birlikte çalışır. Feng shui’de başarılı olmak için topografya konusunda uzmanlaşmanız, yani yer yüzeyinin biçiminden anlayarak mekanları iyi Chei enerjini artıracak, kötü enerjiyi en aza indirgeyecek düzgün bir planlama yapmanız gerekir. Chei evrensel enerjidir. İyi, güzel dengelenmiş Chi kozmik nefestir. Kötü, unsurlu Chi ise öldürücü nefestir. Aslında buna gerçekten inanan kişiler, Buckingham Sarayı’nın kötü bir şekilde konumlandırıldığı çünkü binanın uzun, dümdüz bir yıla doğru baktığını ve ön bahçede hiçbir bitki olmadığını söylüyorlar.

Çin mimarisi hakkında aşağıdaki bağlantıdan bilgi alabilirsiniz.

Çin Mimarisi

Sosyal Ağlarda Paylaş

{yasinoz}

“Mimaride Feng Shui” üzerine 1 yorum

Yorumlar kapalı.