Mimaride ‘X’ devri

Haberler yasinoz
sponsorlu reklam

Doğayla uyum, mimaride son yıllarda öne çıkan bir eğilim. İspanya’da inşa edilen bir yapı, bu alanda bir ilki ifade ediyor.

 Mimaride X Devri

 

Barcelona’nın kuzeydoğusundaki Cabrils’de, dağların eteklerinde, işte bu X ev yer alıyor. Özel mimarisi, en iyi şekilde kuşbakışı görülüyor. Devasa olmasına karşın, havada asılıymış izlenimi veriyor. Betondan olması, sahibi Davor Gligo’nun isteğiymiş.
350 metrekarelik alan, iki kata bölünmüş. En fazla zaman geçirilen odalar, alt katta yer alıyor.

İnşaat mühendisi Davor Gligo, “Burası oturma odamız. Burada sık sık arkadaşlarımızı ağırlıyoruz. Burada toplanıp, eğleniyor ve bu mükemmel manzaranın tadını çıkarıyoruz” diyor.
6 metre yüksekliğindeki bu camlar eşsiz bir manzara keyfi sunuyor. Tüm odalardan, özellikle de güzel havalarda, Akdeniz’i görmek mümkün.

Hiçbir manzaradan yoksun kalmıyor!
Dağ ve Deniz manzarası arasında seçim yapmak istemeyen mühendis, X şeklinde bir mimaride karar kılmış. Arka tarafta komşuların göremeyeceği bir alan oluşturulurken, ön tarafta geniş bir açı yakalanmış.
Davor Gligo, “Evin çevresinin, evin mimarisinde büyük bir önemi vardı. Evi doğaya uyumlu şekilde inşa etmeye çalıştık ama doğaya müdahale etmeden. Yani evin projesini, doğaya uyacak şekilde hazırlamamız gerekti” diye konuşuyor.
Davor Gligo, evin dekorasyonu ve mobilyalarına ise en başlarda Mimarlık şirketiyle Planlama yapmaya başladığında karar vermiş. Evin, sade fakat Modern olmasını istemiş…

Gligo’nun evde en sevdiği köşe çalışma odasının hemen yanında bulunuyor. Dinlenmek için buraya çekiliyor.

Odada belirgin hatlar ve sade renkler hâkim.

Davor Gligo, “Klasik mobilyalarda sevdiğim şey, onların hikâyeleri. Mimarileri, yapılış şekilleri ve onları üreten insanlar. Sıradışı mobilyalar istemedim. Klasik bir şeyler istedim” diyor.

Oturma salonunun hemen yanında yemek masasının da yer aldığı Mutfak bulunuyor. Yedi metre uzunluğundakiMermer masa özel olarak yaptırılmış. Üstüne bir de ocak entegre edilmiş.
Evdeki farklı bölmeler, özel alanlarla, oturma odalarını birbirinden ayırıyor.
Ev, mimar Eduardo Cadaval’ın eseri. Evin konsepti bir ilk. Çünkü şimdiye kadar X şeklinde bir ev inşa edilmedi.

‘Başarılı bir deney’

Eduardo Cadaval, “Evin inşaatı bizim için bir deneme bir alıştırma, bir deney oldu. Müşteri bizi aradı çünkü beton evlerle ilgili deneyimimizden haberdardı. Evinde, genellikle Köprü ve tünellerde kullanılan bir inşa tarzı denemek istiyordu. Bu durumda, duvarlar özel bir betondan yapılıyor. Yani 6 metrelik duvarlar tek beton dökülerek yapıldı” diyor.
Pahalı ancak başarılı bir deney. İnşaatın maliyeti 2 milyon euro. Beton ve cam, inşaatın bel kemiğini oluşturuyor. Ebeveyn odasında da yine camlar yerden tavana uzanıyor.
Davor Gligo, “Sabahları gözlerimi açtığımda, ilk olarak doğayı görüyorum. Yatak odasında amaç, duvarlara ya da evin farklı bir tarafına bakmamanızdı. Sanki dışarıda uyuyormuşsunuz gibi doğayı görecektiniz” diye konuşuyor.
Davor Gligo bir yıldır ailesiyle X evde yaşıyor. Ve her sabah gözlerini bu manzaraya açmaktan büyük keyif duyuyor.

Kaynak:Deutsche Welle Türkçe

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

{yasinoz}