Mimarların Çığlığına Kulak Verin Artık

Mimarlık Gündemi yasinoz
sponsorlu reklam

Mimarlık Mesleği Ölüyor

Son yıllarda ülkemizde hakları en az savunulan meslek grupları arasında mimarlar gelmektedir. Bunun en büyük nedenleri arasında Mimarlar odasının son 5 yılda hakların korunması namına kılını bile oynatmadığı sadece siyasi söylemler ve siyasi intikam alma peşinde olmasından dolayı mimarlık mesleği artık kontrolsüz ve denetimsiz bir yapı haline dönüştüğü görülmektedir. Önceki yazımızda mimarlık maaşları hakkında yazdığımız yazı ve Mimarlar odasının bu konuda da hiçbir çalışma yapmadığını dile getirmiştik ve bu konuda aldığımız olumlu yorumlar için teşekkür ederiz.

Forumcad.com olarak bu yazımızda mimari proje fiyatları resmen diplerde süründüğü ve mimarlar odasının bunun hakkında hiç bir aktivite yapmadığını göstermek istedik. Ne yazık ki ülkemizde İnşaat bazlı ekonomiye sahip olduğundan dolayı çok ciddi inşaat projeleri yapılmaktadır. Fakat bu inşaat projelerin denetimleri ne yazık ki son yıllarda başarılı bir şekilde yapılmadığı gibi bu alanda uzmanlaşmış mimarlar tarafından da yapılmaktadır. Piyasada mimari proje fiyatları diplerde olduğundan dolayı işini hakkıyla yapan mimarlık ofisleri ne yazık ki nitelikli projeler ile uğraşmayı tercih etmektedir.

Şimdi gelelim mimari proje fiyatları konusunda Mimarlar Odası ne fiyat veriyor. Bilindiği üzere yapıların sınıfları olduğundan dolayı her yapının proje fiyatları farklı olması gerekmektedir. Örnek olarak aldığımız yapı türü 4A-4B yapı türleri. Mimarlar odası bu tür yapılar için belirlemiş olduğu fiyat m²’si 12-18 TL arasındadır (Resim-1)

Mimari Proje Maliyetleri

Gördüğünüz gibi sadece mimari proje fiyatlarının yukarıda da belirttiğimiz gibi m² fiyatı 11.00TL civarında olmaktadır. Peki Türkiye’de örnekte belirttiğimiz gibi 20.000m² hastane projesinin sadece mimarisinin m² fiyatının bu fiyatta çizildiğini gösterebilir miyiz. Tabi ki kocaman bir hayır. Kamu ihalelerinin yayınlandığı ve sonuçlandığı Ekap üzerinden takip ettiğinizde ne yazık ki komple mimari, statik, elektrik, mekanik, peyzaj, zemin etüdü içinde olacak şekilde paket ihalelerin m² fiyatları 8-9 TL (Çoğuz kez 5-6 Tl olmaktadır) arasında olmaktadır. Sadece mimarinin fiyatının olması gereken proje fiyatlarına rağmen ne yazık ki 4 farklı disipline ait projelerin fiyatının bu aralıkta olması olayın ne kadar ciddi olduğunu göstermektedir.

Bazılarımız “yapan var ki” alıyor bu ihaleleri diyebilirler. Doğrudur yapan vardır. Ama yapılan projelerin çoğu tekrar ihaleye çıkıyor. Çünkü ucuz iş almak için ofislerin verdiği teklifler sonucunda proje başarılı bir şekilde tamamlanamıyor ve tekrar proje ihalesi yapılıyor. Peki bu durumda mimarlar odası ne yapıyor. Tabi ki kocaman bir HİÇ. Çünkü onların meslek ahlakını takip etmek yerine bir siyasi parti gibi siyasi söylemleri takip ediyorlar.

Ekap üzerinde yayınlanmış ve 100.000m² ait bir yapının sonucu aşağıdadır.

İstenilen işe ait açıklama

Göründüğü gibi bu ihalenin teknik şartnamesini açtığınızda komple mimari, statik, elektrik, mekanik, peyzaj, projeleri istenmektedir. Bu ihalenin sonucuna baktığınızda ise;

ihale sonucu

Bunun gibi örnekler yüzlerce bulunmaktadır. Yani 100.000m² bir projenin bütün projelerinin yapılması için m² 6-7 TL arasına gelmektedir.

Mimari proje durumunun yanında birde ülkemizde iç mimari proje fiyatları var ki onu zaten anlatmaya kelimeler yetmemektedir. Türkiye’de artık yapılar resmen çöp durumuna dönüşmektedir. Özellikle kentsel dönüşüm olarak mahalle aralarında yıkılıp yapılan yapıların hepsi yazıcıdan basılmış bir kopya gibi fonksiyonelliği olmayan kopya yapılar haline gelmektedir. Ülkelerin medeniyet seviyelerini belirlemede etkin rol oynayan yapıların düzenlenmesi ve ülkemizin yapı ağının düzeltilmesi en kısa süre içinde dönüşü olmayacak bu yoldan çıkılması için çalışmaların yapılması gerekmektedir.

Bazılarını bu yazıyı okuduktan sonra ticari kaygılar ile yazılmış taraflı bir yazı olarak düşebilir. Evet taraflı bir yazı fakat bu yazının tarafı bir meslek grubunun hak ettiği yere gelmesi için yazılan taraflı bir yazıdır.

Yazan: Burcu Atik / Nesli Tükenecek Mimar


Mimarlık Maaşları Ne Kadar -2017-

Sosyal Ağlarda Paylaş

{yasinoz}