Mimarların Kullandığı Kalemler

Mimarlık Gündemi yasinoz
sponsorlu reklam

Mimarların Kullandığı Kalemler

Gösterişli ya da pahalı kalem kullanımı denildiği zaman akla hemen mimarlar gelmektedir. Peki gerçekten mimarlar değişik, gösterişli ya da pahalı kalemleri mi tercih ediyor. Bu yazımızda çok merak edilen bir konuya cevap aramaya çalışıyoruz.

Mimarların Seçtiği Kalemler

Bilgisayar kullanımının yaygınlaşmadığı bir dönem için bu yazıyı yazıyor olsaydık çizim için akla ilk gelen kalem Rapido ve markerlar olurdu fakat günümüzde bilgisayar çizimi artık çok yaygın olmasından hatta artık sadece bilgisayar kullanılıyor dersek yanılmış olmayız. Bu sebepten dolayı artık mimarlar kalem seçimi yaparken daha çok teknik çizim olarak kalem seçmektedir.

Çizim ve Renklendirme İçin Kullanılan Kalemler;

  • Rapido Kalem Setleri
  • Marker Takımları
  • Kuru Boya Takımları
  • Uçlu Mekanik Kalemler

 

Rapido Kalem Setleri 

Mimarların kullandığı rapido kalemler


Geçmiş dönemlerde mimari proje çizimlerde en çok kullanılan kalem türüydü. En ufak bir hatalı çizim yaptığınızda temizlemesi sadece kağıdı kazıyarak sağlanmaktaydı. Günümüzde artık çok az mimar ve çizimci tarafından rapido kalemler kullanılmaktadır. Öğrencilik dönemlerinde günümüzde bazı fakültelerde belli bir dönem kullanıma zorlanmaktadır.


Marker Takımları 

Mimarlar için marker kalem


Özellikle perspektif çizimlerinde renklendirme amaçlı çok sık kullanılan kalem türüdür. Bir rengin bile 5-6 tane farklı tonu bulunan kalem setleridir. Kullanımı bağımlılık yapacak düzeyde eğlenceli bir aktivitedir. Günümüzde yine bilgisayar ortamları görselleştirme yapıldığından dolayı mimarlar tarafından papucu dama atılmıştır diyebiliriz.


Kuru Boya Takımları

Mimarlar için kuru boya takımları


Marker kalemlerde olduğu gibi renklendirme amaçlı tercih edilmektedir. Marker kalem kullanımına nazaran daha kolay ve hata yapıldığında geri dönüşü daha kolay olmasından dolayı tercih edilmektedir. Fakat marker kalemlerde olduğu gibi artık yerini bilgisayara bırakmıştır diyebiliriz. Serbest el çizim çalışması yapanların tercihi olmaktadır.


Uçlu Mekanik Kalemler

Mimarlar için uçlu kalemler


Aslında mimarlar tarafından en çok kullanılan kalem türüdür ve her mimarın masasında cebinde mutlaka uçlu kalem bulunmaktadır. Standart 0,5 -0,7 gibi uçlar kullanmak yerine mimarlar daha çok 2mm ve üzeri kalınlıkta uçlar tercih edilmektedir.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

{yasinoz}