Mimarların Kullandığı Programlar

Dwg indir yasinoz
sponsorlu reklam

Mimarların Kullandığı Programlar

Bilgisayar ve yazılım teknolojisinin gelişmesi mimarlık ve yapı sektörü için dönüm noktaları olarak görülmektedir. Özellikle statik hesaplamaların çok daha kolay ve çözümlü yöntemlerle yapılması sayesinde farklı tarzda projeler günümüzde çok kolay bir şekilde projelendirilmektedir. Mimarlar ve yapı dünyasında çalışanlar için yazılım programları vazgeçilmez araçlar haline gelmiştir. Bu yazımızda sosyal medya hesaplarımız üzerinden ve mail ile ziyaretcilerimizden bizlere gelen soruların başında olan mimarların kullandığı programlar hangisi sorusuna bu yazımızda cevap aramaya çalıştık. Piyasada birçok program olmasından dolayı yöneleceğimiz program hem piyasada kabul gören hem de çizim yeteneği olan program olmasına özen göstermemiz gerekmektedir.

Mimarlık İçin Hangi Programı Kullanmalıyız

İlk olarak program seçmeden önce yöneleceğiniz alanı seçmeniz gerekmektedir. 2 Boyutlu çizimler, teknik çizimler ve sadece mimari proje çizimi olarak kendinizi geliştirmek istiyorsanız seçeceğiniz programlar Cad -BİM programları olmalıdır. Piyasada kabul gören programlar arasında Autocad, Revit ve Archicad ilk sıralamayı oluşturmaktadır. Yazımızın ilerleyen kısımlarında bu programları daha detaylı bir şekilde anlatımı yapılacaktır.

3D görsel olarak kendinizi geliştirmek istiyorsanız CAD programlarını temel seviyede öğrenerek daha çok 3ds Max, Sketchup, Rhino,ve Cinema4D ilk sıralamayı oluşturmaktadır.

Bu sınıftaki programlara hakim olduktan sonra alt program sınıflarında bulunan yazılımlar sadece daha hızlı ve modüler çizimler yapmanıza imkan sağlayacaktır. Örneğin sadece mutfak tasarımları yapan bir çizgide ilerlemek istiyorsanız yukarıda belirttiğimiz programlar bütün tasarım ve imalat detaylarını üretebilirsiniz. Fakat sadece mutfak modellemesi için geliştirilmiş programlar ile de tasarımları yapabilirsiniz. Bu tür alt programların en büyük avantajları sadece o alanan yönelik olmasından dolayı çok daha hızlı proje oluşturmanıza imkan sağlar.

Not: Bu yazımızda statik hesaplar, elektrik ve mekanik projeler hazırlanması kullanılan programlar yazımızın kapsamında bulunmamaktadır.

Açıklama Yapacağımız Çizim Programları

  • Autocad
  • Revit
  • Archicad
  • 3ds Max
  • Sketchup

Autocad Çizim programı

Autocad Çizim programı

Şuanda piyasada en çok kabul gören çizim programlarının ilk sırasında yer almaktadır. Özellikle Üniversitelerin mimarlık bölümlerinde de öğrencilere verilen dersler arasında Autocad programı gelmektedir. 2 Boyutlu çizim için hem kullanım fonksiyonluğu sağlaması hem de piyasada kabul görmesinden dolayı mimarların kesinlikle öğrenmesi gereken programdır. Program kullanım mantığı olarak basit komutlardan oluşmaktadır. Sabit komutlar ile başlangıç projeleri çizilebilmektedir. Program geliştirelebilir yapısı olmasından dolayı mimarlık sektörüne en çok hitap eden programdır. Autocad programının 3 Boyutlu görselleştirme özelliği de bulunmaktadır. Özellikle 2008 sürümünden sonra 3 Boyutlu görsel ve render alma konusunda da başarılı bir programdır. Programın yaygın kullanılıyor olması örnek çizim bulma ve kütüphane konusunda da çok sayıda kaynak bulunmaktadır.


Revit Çizim Programı

Revit Çizim Programı

Autodesk bünyesine katılmasında sonra özellikle Avrupa ülkelerinde Autocad programının yerini almış gibi görülmektedir. Dinamik çalışma yapısı olmasından dolayı proje ve uygulama proje konusunda çok başarılı çalışmalar yapmanıza imkan sağlamaktadır. Ülkemizde de artık mimarlık ve yapı alanındaki iş ilanlarında Revit programı karşımıza çıkmaya başlamıştır. Revit programının en büyük avantajı dinamik yapısı olmasından dolayı projenin bütün detayları ile bitmiş halinin oluşturulması sağlanmaktadır. Örneğin bir projeye ait Mimari, elektrik ve mekanik proje gruplarının hepsi projeleri revit ile yapması durumunda projenin hayata geçmiş durumdaki halinin görülebilmektedir. Mekanik odalarda su pompalarının nasıl durduğundan tutun da tavanlardaki elektrik ve mekanik cihazların nasıl konumlanacağı kadar bütün detaylar görülebilmektedir. Özellikle projenin uygulanması safasında şantiye grupları için çok hızlandırıcı projeler oluşmasına imkan sağlamaktadır.


Archicad Çizim Programı

Archicad Çizim Programı

Autocad ve Revit programının bütün özelliklerini bünyesinde bulundurmaktadır. Kullanım açısında kolay öğrenme avantajı vardır. Fakat ülkemizde ilgi gören çizim programları arasında yerinin Autocad ve Revitten sonra aldığı için kariyer amaçlamasında çok avantajı olduğu söylenemez.


3DS Max Programı

3DS Max Programı

3 Boyutlu çizim piyasasının en çok tercih edilen yazılımı olmaktadır. Render motorlarının kalitesi ve sınırsız örnek çizimlere ulaşma sayesinde piyasanın favori programıdır. 3DS Max programı ile 3 boyutlu çizimler oluşturmanın yanında animasyon yapabilme imkanı sunmaktadır. Özellikle görselleştirme ve konsept tasarım yönün mesleğini devam ettirmek isteyenlerin ilk öğrence öğrenmesi gereken programdır. Şuan piyasada iş bulma imkanı en çok yazılımlar arasındadır. Programın en büyük dezavantajı kullanım arayüzünün ilk başlangıç için zorlayıcı olmasıdır.


Sketchup Programı

Sketchup Programı

Google tarafından geliştirilen programı 3 boyutlu çizim konusunda kolay kullanım imkanı sunmaktadır. Özellikle kullanım – performans olarak değerlendirildiğinde çok kabul görmektedir. Fakat 3ds max gibi detaylı bir program değildir. Piyasada kabul görme durumu son zamanlarda 3ds max kadar olabilmektedir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{yasinoz}