Mimarlık Öğrencilerini Bekleyen Durumlar

Mimarlık Gündemi yasinoz
sponsorlu reklam

Dışarıdan bakıldığında belki de en prestijli meslek gruplarının arasında olan ama aynı şekilde yine dışarıdan bakıldığında öğrencilik dönemi çok kolay görülen bir meslek grubuna nail olmadan önce öğrencilik yıllarında yaşayacağınız acı tecrübelerin bazılarını sizler için derledik. Yeni öğrencilere uyarı olması niteliğinde ve öğrencilik yolunu bitirmiş mimarlar için anılarınıza döndürecek basit maddeler;

 • Günlerinizi verdiğiniz maketleriniz hocanızın 10-15 dakikalık kritiği sonunda param parça olmuş bir şekilde size geri dönecektir. İlerleyen günlerde tamamen hocanızdan aldığınız kritiğe göre projenizi düzenlediğiniz ve hocanız verdiği fikirleri yine olmamış eskiye dönelim demesi. (Kafanızı ne yazık ki kafanızın içindeki boşuklara vurarak avutursunuz kenidinizi)
 • Günlerinizi verdiğin çizimleri hazırladıktan sonra gurula hocanızın karşına çıktığında sadece 10-15 dakikalık bir eleştiri kritiği sonucu hüsrana uğrama durumları
 • Belki bir sene boyunca göreceğiniz temel tasarım dersinin öğrenciliğiniz bitene kadar anlam verememe durumları
 • Vizelerde ve finallerde heycanla doldurduğunuz bir fincan kahve ya da çayı içmeye unuttuğunuzda yaşadığınız hüzünler (Malüm öğrencilik belki son kahveyi doldurmuştunuz)
 • Aydınger ya da sert kartonların sürekli ellerinizi kesmesi, maket yaparken çok şanlı iseniz parmak uçlarınızı maket bıcağı ile şans eseri kurtarmanız.
 • Okul ve ev arası yolculuk en sıkıcı durumlardır. Hiçbir zaman elinizdeki proje ve maketler istediğiniz şekilde yolculuk yapmanıza imkan vermeyecektir. Diğer bölüm arkadaşlarınız okula gidene kadar yolda fosur fosur uyurken siz projelerinizin düşmemesi için mücadele verirsiniz.
 • Elinizde her zaman bir çöp poşeti bulunmasının verdiği rahatsızlık. (Maketleri taşımak için en güzel araç çöp poşetidir)
 • Her zaman proje dersinden önce ve sonra başka ders olduğu için o derse girmezsiniz ve yaz okulunda her zaman alacağınız bir ders olur
 • Odanızda, yatağınızda, mutfakta ve hatta tuvallette bile maket parçaları karşınıza çıktığı günler sinirlerin bozulması.
 • Dünya’da CTRL+S ile kayıt yapma konusunda en çok zarar gören öğrenci grubudur. Saatlerin boşa gittiği acı tecrübeler bulunur.
 • Vizeler bitti. Bütün arkadaşlarınız eğlenmeye gideceği zaman. Mimarlık öğrencilerinin her zaman iki tane bahanesi olacaktır.

– Siz gidin ben evi temizleyecem

– Siz gidin ben projeyi tekrar yapmaya başlayacam (Bu cümlenin sonunda genelde hocalarınıza çok güzel nakaratlar yazarsınız )

Saydıkça bitmeyen tatlı olumsuzluklara rağmen geriye dönüp baktığınızda aslında öğrencilik dönemlerini rahat geçiren birçok bölüme göre iyi ki mimar olmuşum dersiniz. İşin can alıcı noktası ise öğrencilik dönemlerinde çok para kazanma hayalleriniz meslek hayatına atıldığında suya düşmesi konusuna hiç girmek bile istemiyorum.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{yasinoz}