Pencere Detay Çizimi

Autocad Çizimleri yasinoz
sponsorlu reklam

Pencere Detayı

Mimari proje çizimi sırasında en çok kullanılan detaylar arasında pencereler listenin her zaman ilk sırasında olmaktadır. Hem plan için hem de kesitlerde pencerelerin başarılı bir şekilde gösterilmesi gerekmektedir. Farklı tür ve modellerde pencereler olmasına rağmen mantık olarak birçoğu birbirine benzemektedir. Bu yazımızda hem öğrenciler için hem de profesyonel çizim yapanları için DWG formatında pencere detay çizimi paylaştık. Çizimler referans amaçlı kullanıma uygundur. Basit yapıdan karmaşık yapılı türe kadar farklı detaylar bulunmaktadır. Yazının sonunda çizimlerin indirme linklerinden istediğiniz dosyayı seçerek DWG olarak indirebilirsiniz.

1- Apartman Tipi Pencere Detayı

pencere detay çizimi

Genelde apartman gibi konut yapılarında kullanılan pencere detayıdır. Detay dosyası içerisinde plan, kesit ve görünüş bulunmaktadır. Yabancı kaynaklı bir proje olduğundan dolayı proje üzerindeki detay açıklamaları İngilizce olarak verilmiştir. Detay çizimi özellikle eğimli çatılarda nasıl pencere uygulaması yapıldığını da başarılı bir şekilde göstermektedir.


2- Kemerli Pencere Çizimi

pencere detay çizimi

Basit şekilde kemerli pencere detay çizimidir. Proje içerisinde plan, kesit ve görünüş dosyaları bulunmaktadır. Özellikle görünüş kısmında pencerenin nasıl dilimlendiğini öğrenmek için referans bir çizimdir. Kesit üzerinde detay açıklamaları bulunmamaktadır.


3-Çatı Altı Pencere Çizimi

pencere detay çizimi

Pencere ve kapıların oluşturulduğu alanlarda genelde üst kısma lento uygulaması yapılmaktadır. Bu detay çiziminde lento altına pencerenin nasıl birleştiği gösterilmektedir. Tip detay olarak değerlendirilebilecek bir çizimdir


4- Teknik Alanlar İçin Pencere Detayı

pencere detay çizimleri

Su deposu, kazan dairesi gibi teknik alanlarda kullanılan pencerelerin kasa yapısı genelde farklı olduğundan dolayı apartman tipi kullanılan pencerelerden farklı çizilmektedir. Pencere detayı özellikle teknik alanlar için uygulanabilecek başarılı bir çizim dosyasıdır


5- Pencere ve Kapı Detay Çizim

pencere detay çizimi

Bazı mekanları bölmek için kullanılan ya da apartman tipi yapılarda balkon gibi alanlara çıkışta kullanılan pencere ve kapılar genelde aynı kasalar içerisinde olduğu için bir takım olarak kabul edilir. Pencere detayı çiziminde plan, kesit ve görünüş çizimleri detaylı olarak çizilmiştir.


Sitemizde paylaşılan diğer Autocad Çizimi paylaşımları için aşağıdaki bağlantıyı inceleyebilirsiniz.

http://www.forumcad.com/category/autocad-cizimleri/

Sosyal Ağlarda Paylaş

{yasinoz}