Peyzaj Proje Örnekleri

Autocad Çizimleri yasinoz
sponsorlu reklam

Peyzaj Proje Örnekleri DWG

Son yıllarda gerek ülkemizde gerekse diğer ülkelerde mimari yapıların proje ve uygulama safhalarında peyzaj çalışmalarına ciddi ölçüde önem verilmeye başlanmıştır. Bu başlangıç aslında çok geç kalınmış bir süreç olmasından dolayı artık büyük yapılarda fonksiyonel peyzaj bazı ülkelerde zorunlu hale geldiği görülmektedir. Özellikle yeşil bina teriminden sonra peyzaja verilen önem bir ölçüde artmıştır. Bu yazımızda peyzaj projesi hazırlarken referans olabilecek başarılı peyzaj proje örnekleri içermektedir. Özellikle öğrenciler için kaynak olabilecek çizimlerdir. Çizimlerin DWG formatında indirebilirsiniz.

Paylaşılan projelerin türleri;

  • Park Projesi
  • Anıtsal Alan Peyzaj Projesi
  • Detaylı Genel Peyzaj Projesi
  • Basketbol Sahası Peyzaj Projesi
  • Orman Parkı

Projeler yabancı kaynaklı ve paylaşıma açık projelerdir. Yabancı kaynaklı olmasından dolayı terimler İngilizce olarak hazırlanmıştır.

Park Projesi

Örnek peyzaj proje çizimleri

4.000m² park alanı üzerine hazırlanmış peyzaj projesi kapsamında komple kullanılan bitkilerin türleri ve özellikleri hakkında detaylı tablolar bulunmaktadır. Park içinde kullanılan su yolları ve süs havuzları için gerekli uygulama detay çizimleri de dosyaların içinde ayrı bir pafta olarak hazırlanmıştır. Plan ile gösterimin yanında arazideki eğimleri gösterebilmek için kesit çizimi de bulunmaktadır. Park proje örnekleri arayanlar için çok başarılı referans proje örneği sayılabilir.


Anıtsal Alan Peyzaj Projesi

peyzaj proje örnekleri

Genelde şehirlerin anıt park gibi alanlarında uygulanacak tarzda başarılı bir peyzaj proje örneğidir. Proje içerisinde kullanılan sert zemin malzemeleri ile beraber bitkiler hakkında malzeme paftası oluşturulmuştur. İlave olarak projenin 2 boyutlu çizimlerinin yanında  autocad 3 boyutlu çizim de bulunmaktadır. Proje dosyaları içerisinde anıtsal olarak oluşturulan giriş kapılarının uygulama detayları plan, kesit ve görünüşler olarak hazırlanmıştır.


Detaylı Genel Peyzaj Projesi

peyzaj proje çizimleri

Genel olarak örnek bir peyzaj projesidir. Proje bütün detayları ile hazırlanmış tam takım bir projedir. Özellikle kullanılan bitki örtüsü ve sert zemin malzemelerinin yanında toprak katmanları hakkında da detaylı çizimler bulunmaktadır. Toprak katmanlarını incelerken bulunduğunuz bölgeye göre farklılık gösterebilmesi gerektiğinin unutulmaması gerekmektedir.


Basketbol Sahası Peyzaj Projesi

İçerisinde basketbol sahası, çocuk oyun alanları ve spor alanları bulunan park bahçesi şeklinde hazırlanmıştır. 2D çizimlerine ilave olarak bütün katmanları hazırlanmış 3D çizimlerde bulunmaktadır. Çocuk oyun sahasında kullanılan yumuşak zemin kaplaması ve uygulaması hakkında detay çizimleri bulunmaktadır.


Orman Parkı Peyzaj Projesi

Örnek peyzaj proje çizimleri

60.000m² orman arazisinin ağaçlandırma çalışması için hazırlanmış peyzaj projesidir. Park alanlarının yanında kişiler için yürüyüş alanları ve bisiklet alanları oluşturulmuştur. Kullanılan bitkiler ve kaplama malzemeleri hakkında detay paftaları hazırlanmıştır.


 

Sosyal Ağlarda Paylaş

{yasinoz}