Piramit Mimarisi

Mimari Dönemler yasinoz
sponsorlu reklam

Gize’nin Büyük Piramitleri

Zoser’in Basamaklı Piramidi’nin yapımından 75 yıl sonra, Zoser’in torunu Khufu-Snefru’nun oğlu kendi piramidinin inşasına başladı. Snefru’nın piramitlerindeki hatalardan dersler çıkaran mimarlar gerçekten anıtsal ölçekteki Khufu’nın Büyük Piramidini inşa etmek için dahice teknikler geliştirdi. 146 m yüksekliğindeli piramit Lincoln Katedrali 1300 yılında tamamlancıya kadar dünyanın en yüksek yapısıydı. Yanındaki iki piramitle birlikte Büyük Piramit hala insanoğlunun büyük başarılarından biridir.

Büyük Piramitin Mimari Özellikleri

Khufu’nun Büyük Piramidi’nin iki hava bacası iki de ana odası vardır. Piramidin merkezinde kralın Odası, onun tam altında ise Kraliçenin odası yer alır.

Büyük Piramit’in içindeki duvar işçiliği öylesine ustalıklıdır ki bir bıçak usu bile taşların arasına giremez. Piramitin içinde bulunan Büyük Galeri direk Kral’ın odasına uzanmaktadır. Firavunun gömü odası olduğu sanılan bu mekanda bugün yalnızca bış bir sarkofaj bulunmaktadır.

Khufu’nun Büyük Piramidi her biri ortalama 2,5 ton ağırlığında olan yaklaşık 2.400.000 taş bloktan yapılmıştır. İçerideki kaba taşlar yakınlardan çıkarılmış Kral’ın Odasındaki granit taşlar ise 800 km uzaktan getirilmiştir.

Piramitin Bölümleri

  • Hava Bacakları
  • Büyük Galeri
  • Yatay Geçit
  • Yükselen Geçit
  • Giriş
  • Aşağı İnen Geçit
  • Mezat Tapınağı
  • Toprakaltı Odası
  • Kraliçenin Odası
  • Kralın Odası

Piramitler, özellikle yapımları hakkında çok gizi barındırır. İki milyon taş blok nasıl çıkarıldı, işlendi ve yerlerine taşındı? Buna ilişkin kuramlar arasında yapının tepesine uzanan uzun, düz rampalar veya piramitlerin dışından dönerek tepesine ulaşan bir rapma gibi olasıklar sayılır. Bazı bilim insanları içerideki bir rampanın kullanıldığını ve bunun gala içerideki bulunduğuna inanmaktadır. 20 yıl boyunca çalışan işçi sayısı tahmini 30.000 ila 300.000 arasında değişmektedir.

Menkure Piramidi Khufu’nun oğlunun boyu babasınınkinin yaklaşık yarısı kadardı. Üç ana piramit, aralarında Menkure’nin kraliçeleri için yapılmış küçük piramitlerin de bulunduğu soylu mezarlarından oluşan bir nekropolle çevrelenmiştir. Prokenin ölçeği hayret vericidir, ancak -belki de taşla çalışmaya yalnızca 75 yıl önce başlayan ustalar böylesi büyük bir ölçekte duvar işçiliğinde ustalaşabildiklerinden teknik beceride yapılan sıçra açısından da bir o kadar etkileyicidir.

Mimari Dönemler için aşağıdaki bağlantıyı inceleyebilirsiniz.

http://www.forumcad.com/category/mimari-donemler/

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

{yasinoz}

“Piramit Mimarisi” üzerine 1 yorum

Yorumlar kapalı.