Röntgen Odası Kurşun Kaplama

Autocad Çizimleri yasinoz
sponsorlu reklam

Kurşun Kaplama Duvar Çizimi

Hastaneler ve radyoloji görüntüleme merkezlerinde X-ışını ile görüntüleme yapan cihazların bulunduğu odaların duvarlarının kurşun kaplamalı olacak şekilde yapılması zorunludur. Bu yazımızda kurşun kaplama duvar uygulaması yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında bilgiler paylaştık. Yazımızın sonunda kurşun kaplama duvar çizimi için örnek dosyaları dwg formatında indirebilirsiniz.

Kurşun kaplama duvar uygulamasının amacı genel olarak cihazların çalışırken yaymış oldukları radyasyondan personeli ve çevredeki kişileri korumaktadır. Bu açıklama yapıldığında hastanın korunması konusu sürekli sorulmaktadır. Hastalar genelde bu tür radyasyonlara çok az maruz kaldıkları için hastanın korunmasından ziyade o görevde çalışan ve o mekanlara yakın olarak kişilerin korunması önceliktir. Çünkü radyasyon görevlisi olarak çalışan kişiler gün boyunca bu cihazların yayacakları radyasyonlara maruz kalacaktır. Bu sebepten odanın çok iyi yalıtılması gerekmektedir.

Kurşun Kaplama Duvar Uygulaması Yaparken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir.

Geçmiş yıllarda kurşun kaplama duvar uygulaması için kurşun levhalar kullanılmaktaydı. Günümüzde de maliyetler yüzünden hazır kurşun plakalı alçı levhalar yerine kurşun levha üzerine alçıpano uygulaması daha sık yapılmaktadır. Kurşun levha uygulaması için gerekli katmanları Dalsan firmasının hazırlamış olduğu tip detaydan görebilirsiniz (Şekil-1)

Şekil-1 (Kurşun kaplama duvar)

Kurşun Kaplama Duvar Uygulama

Uygulama için farklı yöntemler bulunmaktadır. Biz uygulama yöntemi olarak hazır kurşun levhanın alçıpano üzerine montaj yapılacak şekilde olanı üzerinden aşamaları açıkladık.

  • İlk adım olarak bölme duvar yapılacak mekanların işaretlenmesi gerekmektedir. Lazer yardımı ile yapılacak işaretleme doğru ve hatasız sonuç almanıza yardımcı olacaktır. Özellikle uygulama projesi üzerinde belirtilen detaylara bu işaretlemede dikkat edilmesi gerekmektedir.
  • Alçıpano uygulaması için Duvar-U (DU50-75-100) profilleri oluşturulacak mahallin taban ve tavanlarına işaretlenerek montaj yapılır. (Profiller duvar yüksekliğine göre kesilerek hazırlanır) DU profillerini montaj yapılmadan önce tavana ve tabana temas eden yerlerine ses yalıtım bandı yapıştırılması gerekmektedir.
  • Du profillerinin montajından sonra ara taşıyıcı karkası oluşturmak için seçilen DU profiline uygun DC ara profilleri uygulama yüksekliğinden 10mm eksik kesilerek DU profillerinin arasına 40 cm ve 60 cm olacak şekilde ayarlanır. Kurşun plaka ağırlığı olmasından dolayı 40cm yapılması tavsiye edilir. (kurşun levhaların boyutlarına göre montaj noktaları baz alınarak değiştirilebilir.

Karkas oluşturulması tamamlandıktan sonra kurşun levhaların montajı Şekil-2 ve şekil-3’de görüldüğü gibi yapılması gerekir.Daha sonra ikinci karkas oluşturularak son kat alçı levha kaplaması yapılır.

Şekil-3 (Kurşun kaplama duvar)

Şekil-2 (Kurşun kaplama duvar)

Kurşun levhaların montaj yapıların yerlerine vidaların üst kısmını da kurşun levha şeritler ile kapatılması gerekmektedir. Bu konu ülkemizde en çok yapılan uygulama hatalarının başında gelmektedir. Vidaların üzeri kurşun şeritler ile kaplanmadığı zaman vidaların levhayı delmesinden dolayı Radyasyon ışınları dışarı çıkabilmektedir. Aşağıdaki çizimden uygulama detayını inceleyebilirsiniz.

kurşun plaka vidalama çizimi

Kurşun levha kaplamasından sonra son kat alçıpno uygulaması için en çok yapılan hata direk kurşun levhanın üzerine alçıpan yapılması olmaktadır. Doğru uygulama ikinci bir karkas yaparak kurşun plakaları arada bırakacak şekilde uygulama yapmaktır. Şekil-4’deki çizimi inceleyebilirsiniz.

Şekil-4 (kurşun kaplama duvar çizimi)

Kurşun kaplama uygulaması yapılacak odalarda radyasyon görevlisinin bulunduğu alan için izleme pencereleri bulunmaktadır. İzleme pencerelerinin de kurşun içerikli cam ve pencere kasalarının da buna uygun geçirmez şekilde yapılması gerekmektedir. Şekil-5’de çizimde kurşun içerikli cam için pencere detayını inceleyebilirsiniz.

Şekil-5 (Kurşun Cam çizimi)

Sitemizde paylaşılan diğer detay çizimleri için aşağıdaki bağlantıyı inceleyebilirsiniz.

http://www.forumcad.com/category/autocad-cizimleri/

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

{yasinoz}