Seyrantepe Kompleksi

.Projeler yasinoz
sponsorlu reklam

Mimarlık Ofisi: Emre Arolat Mimarlık

seyrantepe-kompleksi_01 (1)

Mimarlık Ofisi Açıklama:

Seyrantepe Stadyumu’nun yanında yer alan tepelik arazi, kentin en önemli iş merkezi olan Büyükdere Caddesi’ne yakınlığı ve ana ulaşım yollarının üzerinde bulunması ile yatırımcılar için hayli değer taşıyor. Öte yandan TEM’in kuzey kenarında gittikçe yoğunlaşan büyük ölçekli yapılaşmalar, buradaki mevcut yeşil dokuyu iyiden iyiye tehdit etmeye başlamış durumda. Çam ağaçlarıyla kaplı kuzey ormanlarına bakan bu tepe, yerini kısa bir süre sonra içinde alışveriş merkezi, ofis ve rezidansların yer alacağı bir karma kullanımlı yapıya bırakacak. Hemen yanı başındaki Seyrantepe stadyumunun topografyayı kesip biçerek yerine yerleşmeye çalışan hali, yeni gelecek bu yapılaşma için fazla özenilesi olmasa gerek.

Açılan davetli yarışma için tasarlanan öneride, tepeler kenti İstanbul’un bu hayli hareketli, zengin unsuru kent hafızasının bir parçası kabul edilerek, yeni yapının dağarcığı içerisinde yeniden üretilir. Kompleksin ‘baza’ bölümünü oluşturan, içinde alışveriş merkezi ve ofis katlarının yer aldığı kısımdaki döşeme plakları, mevcut topografya eğrilerini izleyerek yeşil dokuyu üzerlerine alır ve doğal topografya ile sınırlarını bulanıklaştırır. Bu yapay tepenin kalbinde, içinde ticari işlevler, peyzaj elemanları ve rekreasyon olanakları bulunan dev boşluğu ile bir kentsel iç mekan yer alır. Zemin katında alışveriş ve yeme içme birimlerinin bulunduğu bu alanın, yoğun kamusal kullanıma sahip bir kent avlusu olması öngörülür.

İçinde rezidans ve ofislerin bulunduğu kuleler, birbirinden farklı yükseklikte üç kristal kütle olarak bazanın üzerine yerleşir. Gece kullanılmayan ofis kulesi kuzeydeki ormanlara bakarken, güneye yönlenmiş iki kule, ışıltılı kent manzarasına hakim konutlara ev sahipliği yapar. Yukarı kottaki Tem’den günün farklı saatlerinde değişik renklere bürünen soyut kuleler; aşağı kottaki yavaş yoldan ise bazanın topografya ve bitki örtüsü ile iç içe geçmiş formu algılanır.

Resim Galerisi:

Sosyal Ağlarda Paylaş

{yasinoz}

Bir Cevap Yazın