Spor Salonu Projesi Dwg

Autocad Çizimleri yasinoz
sponsorlu reklam

Autocad Dwg Proje / Proje Çalışmasının İsmi : Farklı Aktivitelerin yapılabildiği spor kompleksi çizimidir

Autocad Dwg Dosyasının Açıklaması:  2.000 m2 kapalı alana sahip ve içerisinde farklı spor egzersizlerinin yapılabileceği komple spor tesisi projesidir. Arsa olarak 7.000m2 üzerinde inşa edilen binanın dış bahçesinde de 1 adet basketbol sahası ve 1 adet tenis alanı bulunmaktadır. Kapalı alan içindeki spor alanlarının detaylı yerleşim ve tefriş dosyaları bulunmaktadır. Spor alanlarına ilave olarak duş bölümleri, yönetim bölümleri ve teknik hacimleri de kapalı alan içerisinde düşünülmüştür.

Proje İçerik Dili : İngilizce olarak hazırlanmış yabancı kaynaklı projedir.Fakat kullanılan terimler teknik terimler olmasından dolayı birçok kelime zaten ortak kelimelerdir.

Proje Ofisi: HuvqDesinG

Proje Hesapları:  Projesi içerisinde bulunan hesaplamalar

  • Havalandırma ve elektrik güçlerinin hesaplanması. Özellikle mekanik proje için gerekli çözümlemeler proje dosyaları arasında bulunmaktadır.
  • Spor alanlarında kullanıcı hesapları ve salonlar için seyirci hesaplamaları yapılmıştır.
  • Emsal ve imar hesapları
  • Maliyet hesapları (Maliyet için seçilen birim fiyatlar Türkiye’ye çevrilmesi gerekmektedir. Başarılı bir hesap tablosu oluşturulmuştur sadece birim fiyatları ülkemizdeki fiyatlara göre değiştirildiğin bina maliyeti ortalama olarak hesaplanabilmektedir.

Dosya Uzantısı : dwg /Dwx | Dwg indir

Autocad Versiyonu : Autocad 2008

Ölçülendirme Tekniği: Projenin genel planları 1/100 olarak hazırlanmıştır. Fakat detay paftaları içerisinde özellikle spor alanlarında 1/20 ve 1/10 uygulama nokta detayları ayrı paftalarda hazırlanmıştır.

Kuzey İşaret Bilgisi: Dış mekanda spor alanları bulunmasından dolayı kapsamlı vaziyet planı hazırlanmıştır ve yaya yürüme yolları da dahil olmak üzere komple yumuşak zemin ve sert zeminlerin malzeme seçimleri ve uygulama detayları dosyalar içerisinde bulunmaktadır.

Arsa Parsel İşaretleme: Parsel işaretleme bulunmaktadır. Arsanın yollara cephesi olmasından dolayı çekme mesafeleri ayrı bir layer ile belirtilmiştir.

Dwg İçerisinde Tefriş elemanları : Spor alanları içerisinde kullanılan bütün spor aletlerinin tefriş çizimleri bulunmaktadır. Tefrişler ilave bir arşiv niteliğinde olabilecek kadar geniş kapsamlı hazırlanmıştır.

Kot İşaretlemesi: Dış mekan için vaziyet planı üzerinde arsa kotlama işaretlemesi yapılmıştır. Bina içerisinde de oluşan kot farklılıkları gösterilmiştir.

Mahal Listeleri ve Malzeme Paftası: Yukarıda da belirttiğimiz gibi maliyet hesabı yapılabilmesi için komple kullanılacak malzemelerin paftası hazırlanmıştır. Mahal listesi ile malzeme paftaları aynı tablo üzerinde gösterildiği için her mahalde farklı malzeme seçimi yaparak kendinize göre hesap çıkartabilirsiniz.

Kesit Sayısı : Kapalı alan için 2 farklı kesit çizimi bulunmaktadır. Dış mekanlarda bulunan spor alanları içinde ilave 2 kesit daha bulunmaktadır. Kesit çizimleri 1/50 detayında çizilmiştir.

Cephe Görünüş Sayısı :4 Farklı cepheden görünüş çizimi yapılmıştır.

Vaziyet Planı Çizimi : Detaylı vaziyet planı dosyalar içerisinde bulunmaktadır. Vaziyet planı üzerinde alt yapı projesi içinde işaretlemeler yapılmıştır.

Detay Çizimi : Spor alanlar, yönetim katları, duş alanları ve soyunma alanları için detay çizimleri bulunmaktadır. Özellikle spor alanı için ilave olarak iç mimari proje çalışması da yapılmıştır.İç mimari proje üzerinde komple uygulama detayları ve nokta detayları işaretlenmiştir.

Antet Kullanımı:

  • Projenin ismi, türü belirtilmiştir. Kullanılan antet çok başarılı bir örnek olmaktadır.
  • Proje hazırlık süresince yapılan bütün revizyon çizimleri antet üzerinde belirtilmiştir. Bu sistemi örnek alarak kendi çizimlerinizde de bu kullanımı yapabilirsiniz.
  • Arsa ve emsal bilgileri
  • Mahal metraj ve pafta listeleri

Sitemizdeki diğer autocad çizimleri için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

http://www.forumcad.com/category/autocad-cizimleri/

Sosyal Ağlarda Paylaş

{yasinoz}