Su Deposu İzolasyonu

Autocad Çizimleri yasinoz
sponsorlu reklam

Su Deposu İzolasyonu ve Detay Çizimi

Ülkemizde ve birçok ülkede yapılarda kullanılan su depoları genelde betonarme şeklinde yapıldığından dolayı ciddi bir izolasyon uygulaması yapılması gerekmektedir. Günümüzde galvaniz ya da paslanmaz çelikten imal edilen sızdırmazlığı çok başarılı olan modüler su depoları üretiliyor olmasına rağmen beton yapılı su depolarının yerini tam olarak alamadıkları görülmektedir. Modüler su depoları hem uygulama kolaylığı hem de temizlik ve kullanım ömrü olarak betonarme şeklinde yapılan su depolarından daha fonksiyonel olmaktadır. Bu yazımızda betonarme su deposu izolasyonu için hangi malzemeler kullanılmalı ve uygulama sırasında hangi detaylara dikkat edileceği hakkında bilgiler paylaştık. Yazımızın sonun uygulama detaylarını DWG şeklinde indirebilirsiniz.

PVC Membran İle Su Deposu İzolasyonu

Su deposu yalıtımı için çift komponentli ya da Pvc Membran türü malzemeler ile izolasyon yapılabilmektedir. Paylaştığımız detay Pvc membran ile yapılacak izolasyonu göstermektedir. Su depolarında yüksek basınç olmasından dolayı Pvc membranlar daha işlevsel olmaktadır. Kullanılacak EN 13361 standartlarını yerine getiren Pvc Membran malzemenin özellikleri (En az 2mm kalınlığında);

  • Membran malzemesi kesinlikle Solvent, petrol ürünleri, Fungisit ve ağır metal içermemesi gerekmektedir. Özellikle içme suyu depolarında bu konuya çok dikkat edilmesi gerekmektedir. İçme suyu depolarında kullanıma uygunluğunun onaylanmış olması gerekmektedir.
  • Yüksek basınç ve yapılarda oluşacak esnemeler için membranın yüksek çekme ve dayanım özelliği olması gerekmektedir.
  • Bakteri oluşumunu engelleyici ve Mikobiyal etkilere karşı dayanımlı yapıda olmalıdır.
  • Betonarme yapısında oluşacak çatlamalar için Pvc Membran’ın çatlak köprüleme özelliğinin yüksek seviyede olması gerekmektedir.
  • Uygulama sırasında ve sonrasında yoğun nem olacağından Membran’ın neme ve ıslak yüzeylere uygulanma özelliği olması gerekmektedir.
  • Membran ek yerlerinin sıcak hava ile kaynak yapılabilir olması gerekmektedir.

Su Deposu İzolasyonu Uygulaması

Uygulama imalatları malzemenin taşınmasından, korunması ve uygulama aşamasına kadar geçen tam bir takım süreç olarak bilinmesi gerekmektedir. Özellikle malzemenin taşınma ve depolanmasında zarar görmemesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Uygulama yapılacak yüzeyin betonarme yapısının sağlamlığının ve düzgünlüğünün kontrol edilmesi gerekmektedir. Betonarme yüzeyde kopuk ve dayanımı düşük yüzeyler var ise su deposu izolasyonu için başlamadan önce bu yüzeylerin uygun yapı harçları ile tamir edilmesi gerekmektedir.

PVC membran yerleştirilmeden önce ilk olarak uygulama yapılacak yüzeye komple Geotekstik uygulaması tek kat olacak ve malzemenin ek yerleri birbirlerine en az 10 cm binecek şekilde uygulama yapılması gerekmektedir. Geotekstil uygulamasından sonra Pvc örtülerin uygulamasına geçilir. PVC membran malzeme ek yerleri en az 10 cm olacak şekilde birbirleri üzerine bindirilerek uygulama yapılır. PVC membran ek yerleri kesinlik sıcak hava kaynak robotu ile birleştirilmesi gerekmektedir.

Su Deposu İzolasyonu Çizimi

Sitemiz paylaşılan diğer uygulama detayları çizimi için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

http://www.forumcad.com/category/autocad-cizimleri/

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

{yasinoz}