Türkiye’nin İlk Tasarım Müzesini Zaha Hadid Tasarlayacak

Haberler yasinoz
sponsorlu reklam

Zaha Hadid İmzası

Zaha Hadid ismi Mimarlık dünyasında ismini kanıtlamış mimarlar arasındadır. Yaptığı projeler ile bir çok ülkede hayata geçen yapıları kentsel simgeler haline gelmektedir. Ülkemizde son olarak Kartal Kentsel Dönüşüm kapsamında proje oluşturan Zaha Hadid şimdi Türkiye’nin İlk Tasarım Müzesi projesini yapacak.

Koç Grubu geçtiğimiz aylarda bünyesinde bulunan Otokoç binasını müzeye çevirme kararı almıştı ve projenin oluşturulmasını İngiliz Tasarımcı Kirsten Lees‘e vermiştir. Proje kapsamında eski Otokoç binası Çağdaş Sanat Müzesi yapılacak.

Aynı şekilde Sabancı Ailesinde bulunan Demsa Collection için Ünlü Mimar Zaha Hadid ile anlaşarak Türkiye’nin ilk Tasarım müzesini yapma kararı aldıklarını açıkladılar.

Arazinin izin belgelerinin tamamlandığını ve projelerin 2016 yılının sonuna kadar tamamlanıp faaliyete geçirileceği açıklandı.

Demet Sabancı tarafından yapılan açıklamada Ünlü Mimar Zaha Hadid’in bir çok kentte projesini olduğunu ve özellikle kendisinin İstanbul’da bir proje yapmayı istemesinden dolayı çok heycanlı olduğunu belirtti.

Tarihimize ait bir çok eser bu müzelerde sergilenecektir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{yasinoz}

“Türkiye’nin İlk Tasarım Müzesini Zaha Hadid Tasarlayacak” üzerine 3 yorum

 1. Taner Şaşmaz dedi ki:

  Bu haberi okuyan kalem mimarları şimdi başlar nara atmaya. Ülkemizde mimar mı yoktuda Zaha Hadid’e iş veriyoruz gibi.

  Kendini yenilemeyen bir mimar ordusunun olduğu bir ülkede bu tür olayların olması çok normaldir. Birbirinin aynı binaları yapmaktan ne zaman vaz geçersek o zaman Zaha Hadid’e gerek kalmayacaktır.

  İstanbul’u gökdelenlerle katletmiş bir mimarlık ordusunun bu tür söylemler söylemesine gerek yok herhalde.

 2. Tuğçe Biricik dedi ki:

  Taner Bey’in eleştirisi biraz sert olmuş ama haksız tarafıda yok sayılmaz. Bizim ofisimizde bile yeni bir proje geldiğinde ilk önce imar zart zurt kaç kaç ne kadar kapalı alan gibi değerlerde boğulduğumuz için yeni fikirler ortaya çıkmıyor ne yazık ki.

  İşin birde işveren tarafı var tabi. Zaha Hadid’in projelerinin maliyetini ülkemizde karşılayacak kaç tane iş veren var. Olanlarda zaten Zaha Hadid ile anlaşmış yapacak birşey yok.

  Ama olsun bu konuyu ODAMIZ her sene düzenlediği yemeklerde dile getirir. O işleri güzel yapıyoruz.

 3. Yıldırım Bulut dedi ki:

  Bu tartışma daha çok sürer. Proje bir oluşsun gündeme bir gelsin o zaman bakarız tartışmalara.
  Zaha Hadid gibi projeleri bu ülkemizde bir çok Mimar yapabilir. Hatta bir çok başarılı Mimarlık Öğrencisi bile yapabilir. Ama ne yazık ki çevreye uyum düşünülmeyecek ve projenin maliyeti sadece Müze sahipleri gibi aileler tarafından karşılanabilir olacağı için bu tartışmalar daha çok devam edecekti.

Bir Cevap Yazın