Yangın Merdiveni Projesi

Autocad Çizimleri yasinoz
sponsorlu reklam

Yangın Merdiveni Çizimi

Türkiye’de binalarda uygulanan yangın yönetmeliğinin iyileştirmesi sayesinde birçok binada artık yangın merdiveni zorunlu olarak görülmektedir. Binalarda yangın merdiveni kullanımı hakkında sitemizdeki diğer yazılardan bilgi alabilirsiniz. Bu yazımızda mimari projelerde yangın merdiveni projesi hazırlarken referans olması için yararlanabileceğiniz çizimleri paylaştık. Özellikle çok katlı yapılarda belediye onayı sırasında yangın merdivenlerinin detaylı çizimleri incelenmektedir. Yangın merdivenleri bina dışında yapılabildiği gibi yeni yönetmelik değişikliği ile tasarım kriterlerinin sağlanması ile bina içinde de çözülebilmektedir.

1- Yangın Merdiveni Detayları

Yabancı kaynaklı projedir. Fakat projeyi incelemek için herhangi bir engel teşkil etmemektedir. Özellikle binalar için yangın merdiveni projesi hazırlarken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda faydalı bir referans çizimdir. Basamak detayların merdiven korkuluklarına kadar birçok detayın açıklaması ve çizimleri mevcuttur. Dosya içerisinde plan, kesit ve nokta detayları bulunmaktadır.


2- Apartman Tipi Yangın Merdiveni

Özellikle yüksek katlı toplu konut projelerinde yangın merdiveni kullanımı zorunlu olmasından dolayı projelerinizde referans çizim olabilecek Çift kollu yangın merdiven projesidir. Proje dosyası içerisinde plan, kesit, görünüş ve nokta detayları bulunmaktadır. Merdiven çizimlerinde genelde zorlanılan nokta kesit ve görünüş çizimi olmaktadır. Proje içerisinde detaylı bir şekilde bu detayları görebilirsiniz.


3- Çift Kollu Yangın Merdiveni Çizimi

Çok katlı binalarda kullanılan çift kollu yangın merdiveni projesidir. Kesit ve görünüşlerde detaylı kot çalışmaları da bulunmaktadır. Sahanlık ve basamak detayları ile yangın merdiveni hesabı için bütün detaylar proje içerisinde bulunmaktadır. Kesit, görünüş ve plan çizimleri bulunmaktadır. Nokta detayları yoktur.


4- Tip Yangın Merdiveni Detay Çizimi

Üç kat çıkacak şekilde çift kollu olarak tasarlanmış yangın merdiveni çizimidir. Referans olarak inceleyerek kat sayısını arttırabilirsiniz. Yangın merdiveni çizimi özellikle kesit ve görünüşlerin nasıl olması gerektiği konusunda faydalı bir referans çizim olmaktadır.


5- Platform Tip Yangın Merdiveni

Genelde eski binalarda uygulanan yapının dışında ayrı bir platform olarak tasarlanmış yangın merdiveni çizimidir. Bu tür uygulamalar genelde sonrada ekleme ya da bina içinde yangın merdiveni çözüme uygun olmaması durumunda kullanılmaktadır. Proje kesit, plan, görünüş çizimlerine ilave olarak 3 Boyutlu çizimi de bulunmaktadır.


Sitemizde bulunan diğer autocad çizimlerini aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

http://www.forumcad.com/category/autocad-cizimleri/

Sosyal Ağlarda Paylaş

{yasinoz}

“Yangın Merdiveni Projesi” üzerine 2 yorum

Yorumlar kapalı.