Yer Süzgeci ve Detay Çizimleri

Dwg indir yasinoz
sponsorlu reklam

Yer Süzgeç Çizimleri

Yapıların su giderleri için birçok farklı mekanda kullanılan süzgeçler kullanım amaçları ve yapısal özelliklerine göre farklı türlerde bulunmaktadır. Yer süzgeci önemsiz bir konu gibi görülsede yapı içindeki ıslak hacimler gerekse teras gibi alanlarda doğru seçim ve uygulama yapılması gereken önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Bu yazımızda yer süzgeçlerinin türlerine göre farklılık neler olduğu ve uygulama yöntemleri ile teknik çizimlerini sizlerle paylaştık. Bu alanda ülkemizde üretim yapan Mesa firmasının ürünleri baz alınarak makale hazırlanmıştır.

Yer Süzgeci Türleri

  • İzolasyon süzgeçleri
  • Tesisat süzgeçleri
  • Duş süzgeçleri
  • Drenaj kanalları

İzolasyon Süzgeçleri

İzolasyon uygulaması yapılan yerlerde kullanılan süzgeçlerinde izolasyon uyumlu olması gerekmektedir. Aksi durumlarda izolasyon çalışması başarılı tamamlanmamış olmaktadır. Bu bağlamda farklı izolasyon süzgeçleri bulunmaktadır;

Dik İnişli Süzgeçler :

Su yalıtım ürünleri ile birlikte kullanılan dik iniş süzgeçler 50mm çaptan başlayarak 150mm çapa kadar değişebilmektedir. Bu tür süzgeçler bitüm membran, PVC membran ve ECB membran gibi farklı izolasyonlara uygun olacak türleri bulunmaktadır. Başarılı bir yalıtım uygulamasının en önemli detaylarından biri aplike edilen membranlar ile beraber, en uyumlu gider sistemlerini kullanmaktır. Suz sızdırmazlığı ile ilgili problemler genelde çatı ve tesrasın en düşük kotunda ortaya çıkar. Biriken su, eğim neticesi ile en düşük noktaya doğru yönelir. Tahliye borusu ile izolasyon örtüsü arasındaki noktada sızdırmazlığı sağlayacak yapı malzemesi olarak seçilmektir.

Uygumala Yöntemi:  Tahliye borusunun uç kısmına uygun çaptaki model yerleştirilir. İzolasyon örtüsünün yerleştirilmesi sırasında ısıtma işlemi sadece membran örtüsüne uygulanır. Bu noktada bir membran parçasının eritilerek sıvı hale getirilen bitümün gider parçalarımıza uygulanması önemli bir ayrıntıdır.

Süzgeç Çizimleri


Shingle ve Membran Havalandırma Sistem Süzgeçleri: Yapı ve çatı katmanı arasında bulunan sıcak havayı dışarı atmak için kullanılan ürünler shingle veya membran örtüsü ile birlikte uyumlu olacak şekilde üretilmektedir. Ters serpme yağmurlarda da, yağmur suyunun çatı içine girmesini engelleyen yapısıyla, kapaklı shingle havalandırma sistemleri içinde farklı üretimler mevcuttur.

Membran Havalandırma bacaları yapı içerisinde oluşan nem ve buharı dışarı atarak izolasyon tabakasının kuru ve deforma olmamış şekilde kalmasını sağlar. Ürünlerin özel tasarlanmış şapkaları sayesinde membran altına herhangi bir yabancı madde girmesi engellenir.

Shingle havalandırma bacaları çatılarınızda çatı yalıtım örütüsü olarak shingle veya arduazlı membran ise shingle havalandırma bacası kullanılır. İnce yapılı özel tasarımları sayesinde, mükemmel UV performansı, böcek ve kuşların içeri girmesini engelleyen ızgara sistemi, özel tasarlanmış açısı sayesinde su girmez. Özel üretilmiş yapısı sayesinde ters serpme yağmurları içine almaz.

havalandırma baca çizimleri


Parapet Süzgeçleri: Su yalıtım ürünleri ile birlikte kullanılan parapet süzgeçler 50mm çaptan başlayarak 150mm çapa kadar üretim imkanı bulunmaktadır. Bu sınıfta Mesa firması tarafından üretilen süzgeçler I20 hammedesi ve süzgeç üst toplayısı yüzeyinin yapısı sayesinde mutlak sızdırmazlık sağlamaktadır. Mesa ürünleri, direkt güneş ışınlarından, U.V. ışınlarından etkilenmez. Kimyasal maddelere ve fiziksel aşınmalara karşı mukavemetlidir. Parapet çıkışlı süzgeçler, gezilebilen ve gezilmeyen çatılarda, yaprak tutucular ile birlikte gerek dikey bağlantılara gerekse yatay uzatma ile parapet duvarını geçme ihtiyacına pratik bir çözüm getirir.

parapet detay çizimleri


Yaprak Tutucular: Teras çatılarda ve dere oluklarında, katı atıkların boruların içine girmesini önlemek ve akışkanı filtreyen süzgeç üstü elemanlardır. İzolasyon pimleri, ses ve ısı malzemelerinin iç ve dış yüzeylere sağlık olarak montaj amacı ile imal edilmiştir.

yaprak tutucu çizimi

Yer Süzgeci Çizimleri

Mimari projelerde detay çizimlerinde kullanılmak üzere Autocad çizimleri aşağıdak indirebilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{yasinoz}